Od nowego roku wzrosną opłaty za śmieci

2008-11-06

Od nowego roku wzrosną opłaty za śmieci

Jeszcze nie ochłonęliśmy po wysokich ubiegłorocznych podwyżkach stawek za wywóz śmieci, a już musimy liczyć się z następnymi. Od początku nowego roku mają bowiem wzrosnąć opłaty za umieszczanie odpadów na składowiskach.

Podwyżki wynikają z planowanego od stycznia 2009 r. wzrostu opłaty środowiskowej za składowanie odpadów na składowisku do kwoty 100 zł za tonę z dotychczasowej 75 zł za tonę (wzrost o 33%) oraz ze wzrostu kosztów składowania odpadów na wysypisku. Wzrost tych kosztów przełoży się na wzrost wydatków na wywóz śmieci.

W związku z planowanymi podwyżkami w dniu 22.10.2008 r. odbyło się spotkanie Wójta Gminy Dzierżoniów i Burmistrza Miasta i Gminy Niemcza z przedstawicielami firm wywozowych, prowadzącymi na terenie gminy Dzierżoniów działalność w zakresie odbierania odpadów tj.: Zakład Usług Komunalnych w Pieszycach, Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Dzierżoniowie, Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bielawie w sprawie ustalenia nowego cennika opłat za odbieranie odpadów komunalnych. W celu wynegocjowania jak najmniejszej podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych dla mieszkańców władze gmin uznały, że przy ustalaniu opłat należy uwzględnić tylko wzrost opłaty marszałkowskiej pomimo tego, że na wzrost cen mają również wpływ koszty składowania odpadów na wysypisku oraz koszty związane z wykonywaniem ww. usług. Dlatego też zaakceptowano wzrost cen za odbiór odpadów komunalnych biorąc pod uwagę tylko wzrost opłaty marszałkowskiej, co na 1 mieszkańca daje wzrost ceny o 0,78 gr.

Noworoczne „śmieciowe” podwyżki mają wymiar ogólnopolski, choć będą wprowadzane niezależnie przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. Wzrost stawek Ministerstwo Środowiska tłumaczy koniecznością wywiązania się z unijnych zobowiązań, zadań polityki ekologicznej państwa i krajowego planu gospodarki odpadami na 2010 r. oraz uciążliwością odpadów dla środowiska. Wzrost opłat za składowanie odpadów ma promować ich segregację i recykling.