2007-03-02

„Z dziejów Piławy Dolnej”

Uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Z dziejów Piławy Dolnej” miało miejsce 1 marca w Izbie Historii Regionalnej Gimnazjum Gminnego im. księdza Jana Melca w Dzierżoniowie.

Inauguracji towarzyszył odczyt poświęcony dziejom kościoła Katolickiego w Piławie Dolnej od XIV do XIX wieku przygotowany przez Janusza Głoda, gimnazjalnego nauczyciela historii. Kilkudziesięciu słuchaczy z uwagą wysłuchało godzinnej prelekcji. Aktualni mieszkańcy wsi mogli dowiedzieć się między innymi, kiedy wzniesiono ich domy, jak dawniej wyglądała Piława, którzy uczniowie wagarowali przed blisko dwustu laty, jaką pensję wieki temu otrzymywał kościelny lub który proboszcz zadłużył parafię. Lektor skutecznie dowodził, że wbrew obiegowym opiniom tereny gminy Dzierżoniów na długo przed Niemcami zamieszkiwała ludność pochodzenia polskiego, posługująca się śląska gwarą. Podziw wzbudzały eksponaty zgromadzone w izbie. Fotografie, na których goście rozpoznawali swoich przodków, dokumenty, obok przedmiotów codziennego użytku odnalezionych na strychach, w piwnicach, szopach, komórkach okazały się historycznymi świadectwami kultury ludowej. Wystawę można zwiedzać w każdą środę od godz. 14.00.