2008-09-15

Dożynki Powiatowo – Gminne

Tegoroczne dożynki Powiatowo - Gminne 2008, odbyły się w Owieśnie , w niedzielę 14 września. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 mszą dożynkową w kościele p.w. Świętej Trójcy w Owieśnie, którą koncelebrował ksiądz proboszcz Piotr Kopera wraz z dziekanem Zygmuntem Kokoszką.

Wśród gości na mszy obecni byli między innymi: gospodarze dożynek - wójt Marek Chmielewski i starosta Dariusz Kucharski, poseł na Sejm RP Tomasz Smolarz, przedstawiciele gmin powiatu Dzierżoniowskiego oraz delegacja z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Dolna Czermna - senator Parlamentu Republiki Czeskiej - Ludmiła Műllerowa oraz starosta Vlastsilav Vyhnalek. Po mszy, przez malowniczo położoną wieś Owiesno przeszedł korowód ze starostami dożynek - Agnieszką Stępień z Owiesna i Rafałem Owcą z Uciechowa. Długi korowód prowadzony był przez szkockich dudziarzy, przedstawicieli Fundacji "Zamek Chudów" i ubrane w szlacheckie stroje "Poloneziaki" z Bielawy. Oprócz delegacji z sołectw gminy Dzierżoniów nie zabrakło naszych sąsiadów z Gilowa, Jaźwiny, Sienic i Rodzinnych Ogródków Działkowych "Kolejarz" z Dzierżoniowa. Wszyscy przygotowali pracochłonne i piękne wieńce dożynkowe.

Na boisku w Owieśnie wśród licznie zebranych widzów i gości rozpoczął się obrzęd dożynkowy - przekazanie chleba przez starostów dożynek, tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz Misterium Chleba - dzielenia się poświęconym chlebem, wypieczonym z tegorocznych zbóż ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Po misterium uroczyście zostały wręczone odznaczenia ministra "Zasłużony dla rolnictwa" dla kilkunastu rolników z terenu gminy Dzierżoniów .

W części artystycznej występowały zespoły: "Poloneziaki" z Bielawy, "Ślężanie" z Dzierżoniowa, formacja taneczna "Joanki" z Niemczy, "Poiana", "Cord" i chór "Con Moto" z Piławy Dolnej oraz "Macieje" z Ostroszowic. Podczas występu Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Poiana", uroczyste podziękowania otrzymał wieloletni kierownik zespołu - Pan Maksymilian Juraszek, który przekazał kierownictwo młodemu pokoleniu Pojan. Wystąpiły również "Dzikuski z Owiesna" z tańcem nowoczesnym.

Wielką atrakcją okazały się stoiska przygotowane przez prawie wszystkie sołectwa gminy Dzierżoniów, gdzie można było poczęstować się domowymi wypiekami, swojską kiełbasą , gulaszem, domową nalewką lub winem z własnej winnicy i szeregiem smakowitych wiejskich produktów lokalnych. Zainteresowanie wzbudził też wywiad z Piotrem Wilczewskim - mistrzem świata w boksie, mieszkającym w Roztoczniku oraz pokazy boksu. Następnie swoje umiejętności zaprezentowali karatecy kyokushin, prowadzeni przez Marcina Staściuka z Włók.

Następnie starostowie tegorocznych dożynek otrzymali od obecnego w Owieśnie senatora RP Stanisława Jurcewicza specjalne listy gratulacyjne.

Jak co roku wspaniałe chleby dożynkowe były licytowane wśród zebranych na placu dożynkowym. Pieniądze w wysokości 2.200 zł zostały przekazane na pomoc dla dwóch mieszkańców Owiesna: Karola i Kamila, potrzebujących drogich leków. Także Tomasz Bohdanowicz rzeźbiarz z Gór Sowich, przeznaczył do licytacji na tegorocznych Dożynkach Powiatowo - Gminnych w Owieśnie dwie rzeźby, z których jedną - przedstawiającą Mnicha (pamiątka z I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Jodłowniku), za 550 zł zakupił Tomasz Smolarz - Poseł na Sejm RP. Następnie koncert grupy "Larus" z Ostroszowic, pod nową nazwą "One Face", rozgrzał publiczność wykonując rockowe utwory. Po koncercie rozstrzygnięto loterię fantową, zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczna Gminy Dzierżoniów, w której nagrodami dzięki sponsorom były trzy rowery, odtwarzacze MP4 oraz piłka nożna.

Wieczorem rozpoczął się malowniczy spektakl światła, muzyki i wody - "Tańczące fontanny", który wzbudził aplauz publiczności. Przed godziną 22.00 wystąpiła gwiazda wieczoru, świetnie bawiący zebranych słuchaczy zespół "Sumptuastic". Dożynki Powiatowo - Gminne 2008 w Owieśnie zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ Darka. Na szczególne podziękowania zasługują nasi sponsorzy wymienieni poniżej oraz Rada Sołecka Owiesna, która podjęła się współorganizacji wraz Urzędem Gminy Dzierżoniów i Starostwem Powiatowym tegorocznych dożynek. Do zobaczenia za rok.

Nasi sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy:
  1. Dolnośląskie Surowce Skalne w Piławie Dolnej
  2. Globgranit II Kazimierz Sadek Piława Dolna
  3. Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie
  4. Gedeon Centrum Techniki Grzewczej Dzierżoniów
  5. Profamilia Zakład Opieki Zdrowotnej Dzierżoniów
  6. Bank BGŻ Dzierżoniów
  7. Studio "Edytor" - wydawnictwo i drukarnia Dzierżoniów
  8. Zakład Usług Komunalnych Pieszyce
  9. Waldemar Gąsiorowski Magazyn Kiełczyn
  10. Osadkowski S.A. z Bierutowa - maszyny rolnicze
  11. Technika Szpitalna Dzierżoniów