Kolejny etap prac nad Siecią Najciekawszych Wsi

2018-05-30

Kolejny etap prac nad Siecią Najciekawszych Wsi

Gmina Dzierżoniów będzie miała swój udział w kolejnym wyjątkowym projekcie. Liderem przedsięwzięcia pn. "Pomysł na wieś - Sieć Najciekawszych Wsi elementem zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich" jest Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi, którego członkiem jest również nasza gmina.

W środę 29 maja Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia, Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz członek Zarządu, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski podpisali w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie umowę na realizację operacji.

Projekt zakłada m.in. organizację szkoleń dla liderów społeczności wiejskich zaangażowanych w proces tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi (SNW). Każde szkolenie będzie obejmowało część wprowadzającą do strategii i do procedur SNW oraz część kreacyjną, poświęconą tworzeniu ofert w ramach SNW. Jedno z dwudniowych szkoleń odbędzie się na terenie naszej gminy.

Operacja została wybrana w konkursie dla Partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach naboru do dwuletniego Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019. Jest ona kolejnym elementem prac nad powstaniem Sieci Najciekawszych Wsi, które trwają już od kilku lat.

Wdrożenie koncepcji SNW stało się jednym z najważniejszych celów PSORW. Wsie pretendujące do uczestnictwa w Sieci muszą mieć odpowiednie walory, przede wszystkim zasób przestrzennej atrakcyjności wyrażający się pozytywnym wizerunkiem miejscowości. Wartość podnoszą zabytki, zachowana dawna zabudowa zagrodowa czy specyficzny budulec i detal architektoniczny. Ważne są także np. typy zieleni wewnątrz miejscowości oraz powiązania wnętrz wsi z otaczającym krajobrazem.

Pierwsze oceny potencjału miejscowości do uczestnictwa w Sieci wykonano w ramach regionalnych programów wdrożeniowych - w województwie opolskim ocenie poddano 13 wsi, a w woj. śląskim 4.

Na wniosek PSORW - przyszłego operatora sieci, w 2015 roku zrealizowano projekt "Tworzenie Sieci Najciekawszych Wsi", finansowany przez FAPA. Oceniano potencjał uczestnictwa w sieci 50 miejscowości ze wszystkich województw. Jedną z ocenianych wsi było Mościsko.

Więcej o koncepcji Sieci Najciekawszych Wsi można przeczytać na stronie PSORW