2018-05-29

Wspólne poznawanie polsko-czeskiego pogranicza

Zakończyły się pierwsze działania zaplanowane w ramach projektu "Aktywni przyjaciele z polsko-czeskiego pogranicza". Uczniowie gminnych szkół podstawowych wzięli udział w 5-dniowej wycieczce do Czech. Kilka dni później grupa czeskich uczniów gościła w gminie Dzierżoniów.

Podczas wyjazdu uczniowie z gminy Dzierżoniów odwiedzili m.in. "Ścieżkę w obłokach" w Dolni Morava i inne lokalne atrakcje turystyczne. Wzięli również udział w licznych zajęciach edukacyjnych i sportowych.

Z kolei nasi goście z Czech weszli na Wielką Sowę, przeszli trasą edukacyjną w Podziemnym Mieście Osówka, odwiedzili wrocławskie ZOO i poznali ofertę wsi tematycznej Owiesna ("Wieś Okrągłego Zamku"). Zmierzyli się również w naszej cyklicznej imprezie profilaktyczno-sportowej "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" i wzięli udział w zajęciach w dwóch gminnych szkołach: w Piławie Dolnej i w Tuszynie.

Projekt współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Na realizację przedsięwzięcia gmina Dzierżoniów pozyskała ponad 18 tys. euro dofinansowania. Z kolei ponad 17 tys. euro na realizację bliźniaczego projektu otrzymali nasi czescy partnerzy ze Stowarzyszenia Mikroregion Severo-Lanskrounsko.

Projekty zakładają zwiększenie intensywności współpracy i integracji transgranicznej poprzez ukazanie wypracowanych po obu stronach dobrych praktyk w zakresie m.in. wspierania inicjatyw oddolnych społeczności lokalnych. Realizacja zadania zapewni też pogłębienie współpracy polsko-czeskiej, poznanie wzajemnych kultur, historii i tradycji.

logo Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis