Zmiany w prawie łowieckim tematem narady sołtysów

2018-05-09

Zmiany w prawie łowieckim tematem narady sołtysów

Głównym tematem majowej narady sołtysów gminy Dzierżoniów były nowe zasady szacowania szkód łowieckich. Posiedzenie odbyło się we wtorek 8 maja.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kół łowieckich: Jacek Dyrcz, Edward Fiszer, Wiesław Gawron i Radosław Piasecki, a także Mariusz Wojciechowski z Nadleśnictwa Świdnica oraz asp. szt. Andrzej Kłos.

Nowe zasady szacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny wprowadziła ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie.

Od 1 kwietnia wnioski o szacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych należy składać do organów wykonawczych gmin właściwych ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Oględzin dokonuje zespół złożony z przedstawicieli organu wykonawczego gminy lub jej jednostki pomocniczej, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowanego właściciela albo posiadacza upraw.

Sołtysi dyskutowali również o Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. Informację w tej kwestii przedstawił Radosław Michałek z Referatu Inwestycji, Rozwoju i Planowania Przestrzennego.

Kolejnym tematem posiedzenia był zbliżający się "Turniej Sołectw" oraz szkolenie dla zainteresowanych złożeniem wniosku o powierzenie grantu na "Opracowanie publikacji i materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących zasobów obszaru".

Kolejna narada sołtysów odbędzie się 12 czerwca.

Zmiany w prawie łowieckim tematem narady sołtysówZmiany w prawie łowieckim tematem narady sołtysów