Kwietniowa sesja Rady Gminy Dzierżoniów

2018-04-27

Kwietniowa sesja Rady Gminy Dzierżoniów

Raport z realizacji "Strategii Rozwoju Gminy Dzierżoniów na lata 2014-2020" oraz działalność organizacji pozarządowych to główne tematy kwietniowej sesji Rady Gminy. Posiedzenie odbyło się w czwartek 26 kwietnia.

Raport z realizacji "Strategii..." przedstawił Radosław Michałek z Referatu Inwestycji, Rozwoju i Planowania Przestrzennego. Dokument mówi m.in. o najważniejszych przedsięwzięciach i inwestycjach realizowanych w naszej gminie w okresie od 2014 do 2017 roku.

Został on oparty na celach strategicznych i operacyjnych przyjętych w strategii. Są wśród nich: wielofunkcyjny rozwój gminy w oparciu o rolnictwo i przedsiębiorczość, rozwój turystyki poprzez wykorzystanie dziedzictwa kulturowego, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, działania na rzecz ochrony środowiska, infrastruktura techniczna, bezpieczeństwo oraz sprawna administracja, poprawa jakości życia mieszkańców i partnerstwo dla rozwoju.

W kolejnym punkcie obrad radni zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Programu współpracy gminy Dzierżoniów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w roku 2017. Szczegóły dokumentu przybliżyła Radzie Kamila Kossowska z Referatu Oświaty, Sportu i Turystyki.

Ocena współpracy z III sektorem była oparta o kilka wskaźników, m.in. oferty złożone przez organizacje w otwartych konkursach, liczbę zawartych umów czy zadania zrealizowane z pominięciem konkursu ofert na podstawie art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Następnie prezentację dokumentującą działania, osiągnięcia i sukcesy swojej organizacji przedstawiła Katarzyna Kowalska - prezes Fundacji "Pokolorujmy Szarość" działającej na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Przekazała również na ręce wójta Marka Chmielewskiego nagrodę - "Kredkę 2018 r.", którą Fundacja przyznała gminie Dzierżoniów. Docenione zostało wsparcie i pomoc, jakie zapewnia organizacji nasza gmina.

Radni przyjęli również kilka uchwał, m.in. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowej ze środków budżetu gminy na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z ograniczeniem niskiej emisji, uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Dobrocin i Uciechów czy przyjęcia "Oceny zasobów pomocy społecznej gminy Dzierżoniów za 2017 rok".