Dolnośląscy samorządowcy wspólnie na rzecz regionu

2018-04-06

Dolnośląscy samorządowcy wspólnie na rzecz regionu

Dolnośląscy samorządowcy spotkali się w czwartek 5 kwietnia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej na Walnym Zebraniu Sygnatariuszy Porozumienia "Sudety 2030". Gminę Dzierżoniów reprezentował wójt Marek Chmielewski. Przedstawiciele gmin i powiatów Dolnego Śląska rozmawiali m.in. o wizycie w Brukseli.

Jako reprezentanci "Sudety 2030" do Brukseli pojechali: prezydent Wałbrzycha oraz lider Aglomeracji Wałbrzyskiej i inicjator Porozumienia Roman Szełemej, zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, prezydent Bolesławca Piotr Roman, burmistrz Lwówka Śląskiego Mariola Szczęsna i burmistrz Lądka Zdroju Roman Kaczmarczyk.

Celem wizyty było zwrócenie uwagi na dysproporcje w rozwoju Dolnego Śląska, który ma średni dochód liczony na jednego mieszkańca na poziomie 76% PKB (jako procent średniej unijnej liczonej według wskaźnika siły nabywczej). Może to spowodować, że po roku 2020 Dolny Śląsk wypadnie z listy regionów potrzebujących wsparcia i przejdzie do grupy regionów tzw. przejściowych - czyli takich, które mogą sobie radzić bez pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Średni wynik zaburza jednak obraz dla całego regionu. Są na Dolnym Śląsku obszary, w których średni dochód PKB na jednego mieszkańca jest znacznie niższy, tak jak w przypadku region wałbrzyskiego. Dlatego intencją sygnatariuszy Porozumienia "Sudety 2030", wśród których jest również gmina Dzierżoniów, jest wydzielenie na Dolnym Śląsku regionów mogących nadal ubiegać się o wsparcie finansowe Unii Europejskiej w kolejnych perspektywach finansowych.

Podczas czwartkowego zebrania sygnatariusze Porozumienia po raz kolejny rozmawiali też o planowanych działaniach na rzecz rozwoju naszego regionu, takich jak np. wypracowanie wspólnej strategii systemu dróg krajowych i wojewódzkich.

Podjęta została również uchwała o priorytetowych zadaniach dotyczących budowy i modernizacji dróg strategicznych poprawiających dostępność naszego obszaru. Zostanie ona przekazana do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Gmina Dzierżoniów jest zainteresowana zwłaszcza modernizacją drogi S8 Magnice - Kłodzko - Boboszów oraz dokończeniem budowy obwodnicy Dzierżoniowa i Piławy Dolnej.

Dolnośląscy samorządowcy wspólnie na rzecz regionuDolnośląscy samorządowcy wspólnie na rzecz regionuDolnośląscy samorządowcy wspólnie na rzecz regionu