AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2017-10-02

Wizyty studyjne lokalnych liderów

aktualności Gmina Dzierżoniów

W ostatnich tygodniach aktywni mieszkańcy gminy Dzierżoniów uczestniczyli w kilku ciekawych wizytach studyjnych. Celem takich wyjazdów jest poznanie dobrych praktyk, które mają inspirować do realizacji ważnych oddolnych inicjatyw.

Organizatorem pierwszego wyjazdu był Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego. 40-osobowa delegacja przedstawicieli grup odnowy wsi z Dolnego Śląska odwiedziła w dniach 24-27 sierpnia wsie tematyczne woj. warmińsko-mazurskiego.

Uczestnicy wyjazdu spotkali się z twórcą sieci wsi tematycznych w Polsce Krzysztofem Margolem. W swojej prezentacji przedstawił on założenia budowania oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby i model ich tworzenia - od wizji do produktu. Grupa odwiedziła też kilka wiosek tematycznych: Żywkowo - Bocianią Wioskę, Blanki - Wieś Zielarską, Praslity - Wieś Bosej Ekologii, Browinę - Wioskę Pogody Ducha i Kamionkę - Wieś Garncarską.

Kolejna wizyta zorganizowana przez Urząd Marszałkowski - tym razem do wsi tematycznych woj. podlaskiego - odbyła się w dniach 14-17 września. W trakcie pobytu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą wiosek znajdujących się na "Szlaku Rękodzieła Ludowego".

Odwiedzili m.in. Pracownię Garncarską Pawła Piechowskiego, Gospodarstwo Tradycyjnych Kiszonek Marka Sienkiewicza, Krainę Puszczańskich Tradycji, Wioskę Cygańską i Uroczysko Ruczaj. Uczestnicy poznali również dobre praktyki rozwoju aktywności społecznej na obszarach wiejskich w oparciu o partnerską współpracę organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorstw.

Kolejna wizyta studyjna, w której uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy odbyła się w dniach 14-15 września. Wyjazd zrealizowany został w ramach Projektu Smart Integration współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020

W programie wizyty było m.in. zwiedzanie Obercunnersdorf - miejscowości zaliczanej do Najpiękniejszych Wiosek Saksonii (Sachsen Schönste Dörfer) - inicjatywy skupiającej wsie z wyjątkową zabudową. Obercunnersdorf jest jednym z nielicznych miejsc, w których została zachowana wiejska kultura i architektura w swej pierwotnej formie.

Uczestnicy wysłuchali też wykładu na temat inicjatyw wzmacniających społeczność wiejską w gminie Kottmar. Zwiedzili także miejscowość Großschönau, z którą związana jest licząca ponad 350 lat historia przemysłu tekstylnego oraz gminę Nebelschütz/Njebjelčicy. Jej dwujęzyczna nazwa wynika z faktu, że żyją tam ze sobą dwie narodowości: Serbołużyczanie i Niemcy. Liczne instytucje, stowarzyszenia czy też prywatne osoby dbają tam o zachowanie i promowanie serbołużyckiego dziedzictwa kulturowego.

Wizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderówWizyty studyjne lokalnych liderów
powrót do poprzedniej strony