Wizyty studyjne lokalnych liderów
W ostatnich tygodniach aktywni mieszkańcy gminy Dzierżoniów uczestniczyli w kilku ciekawych wizytach studyjnych. Celem takich wyjazdów jest poznanie dobrych praktyk, które mają inspirować do realizacji ważnych oddolnych inicjatyw.
Organizatorem pierwszego wyjazdu był Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego. 40-osobowa delegacja przedstawicieli grup odnowy wsi z Dolnego Śląska odwiedziła w dniach 24-27 sierpnia wsie tematyczne woj. warmińsko-mazurskiego.
Uczestnicy wyjazdu spotkali się z twórcą sieci wsi tematycznych w Polsce Krzysztofem Margolem. W swojej prezentacji przedstawił on założenia budowania oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby i model ich tworzenia - od wizji do produktu. Grupa odwiedziła też kilka wiosek tematycznych: Żywkowo - Bocianią Wioskę, Blanki - Wieś Zielarską, Praslity - Wieś Bosej Ekologii, Browinę - Wioskę Pogody Ducha i Kamionkę - Wieś Garncarską.
Kolejna wizyta zorganizowana przez Urząd Marszałkowski - tym razem do wsi tematycznych woj. podlaskiego - odbyła się w dniach 14-17 września. W trakcie pobytu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą wiosek znajdujących się na "Szlaku Rękodzieła Ludowego".
Odwiedzili m.in. Pracownię Garncarską Pawła Piechowskiego, Gospodarstwo Tradycyjnych Kiszonek Marka Sienkiewicza, Krainę Puszczańskich Tradycji, Wioskę Cygańską i Uroczysko Ruczaj. Uczestnicy poznali również dobre praktyki rozwoju aktywności społecznej na obszarach wiejskich w oparciu o partnerską współpracę organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorstw.
Kolejna wizyta studyjna, w której uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy odbyła się w dniach 14-15 września. Wyjazd zrealizowany został w ramach Projektu Smart Integration współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020
W programie wizyty było m.in. zwiedzanie Obercunnersdorf - miejscowości zaliczanej do Najpiękniejszych Wiosek Saksonii (Sachsen Schönste Dörfer) - inicjatywy skupiającej wsie z wyjątkową zabudową. Obercunnersdorf jest jednym z nielicznych miejsc, w których została zachowana wiejska kultura i architektura w swej pierwotnej formie.
Uczestnicy wysłuchali też wykładu na temat inicjatyw wzmacniających społeczność wiejską w gminie Kottmar. Zwiedzili także miejscowość Großschönau, z którą związana jest licząca ponad 350 lat historia przemysłu tekstylnego oraz gminę Nebelschütz/Njebjelčicy. Jej dwujęzyczna nazwa wynika z faktu, że żyją tam ze sobą dwie narodowości: Serbołużyczanie i Niemcy. Liczne instytucje, stowarzyszenia czy też prywatne osoby dbają tam o zachowanie i promowanie serbołużyckiego dziedzictwa kulturowego.