Szkolenie dla opiekunów osób starszych

2017-09-11

Szkolenie dla opiekunów osób starszych

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów zaprasza mieszkańców naszej gminy na bezpłatne szkolenie dla nieformalnych opiekunów osób starszych, które odbędzie się 6 października 2017 r. w sali Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie, ul. Złota 8.

Szkolenie "Jak opiekować się osobą starszą w domu? - aspekt praktyczny" realizowane jest w ramach Wojewódzkiego Programu "Nestor".

Zgłoszenia można składać do piątku 29 września 2017 r. do godziny 15:00:

• osobiście: w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów,ul. Piastowska 1 (parter budynku - pokoje 109)
  • telefonicznie - nr tel: 74 832 56 60
  • faxem - nr fax: 74 832 56 60
  • e-mail: ops@ug.dzierzoniow.pl

O przyjęciu na szkolenie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Program szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak:

• fizjologiczne starzenie się organizmu człowieka,
  • główne problemy związane z zapewnieniem osobom starszym opieki w domu oraz sposoby ich rozwiązywania, zapobiegania im z uwzględnieniem rodzaju niesprawności,
  • metody skutecznej pielęgnacji i dbania o dietę osób niesamodzielnych,
  • zasady opieki nad osobą z zaburzeniami o charakterze otępiennym,
  • metody wspomagające opiekunów w organizacji dnia osoby niesamodzielnej,
  • wykorzystanie sprzętu wspomagającego codzienną opiekę nad osobą starszą,
  • opiekun osoby starszej - skutki psychologiczne i fizyczne długotrwałej opieki nad bliskim. Możliwości uzyskania wsparcia i pomocy dla opiekuna nieformalnego.

Działanie realizowane jest na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Dolnośląskim Ośrodkiem Polityki Społecznej we Wrocławiu a Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie.