Za nami kolejne spotkanie z bukowińskim folklorem

2017-08-29

Za nami kolejne spotkanie z bukowińskim folklorem

Już po raz trzeci gmina Dzierżoniów miała zaszczyt współorganizować jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. W ramach polskiej części XXVIII "Bukowińskich Spotkań" w ostatni weekend sierpnia swoją twórczość zaprezentowały nam zespoły folklorystyczne z Rumunii, Ukrainy, Węgier i Polski.

"Bukowińskie Spotkania" to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim. W tegorocznej edycji festiwalu tradycyjnie uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru.

Wprowadzeniem do festiwalu były wykłady zorganizowane w piątek w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa w ramach III Bukowińskiego Festiwalu Nauki. O dawnym wzornictwie w bukowińskiej tradycji opowiadali członkowie zespołu "Pojana" z Piławy Dolnej. W programie były również wykłady: "Pszczoły i ludzie. Dwa społeczeństwa - dwa światy?" i "Pojańczycy wyruszają na ziemię dzierżoniowską".

Główna część festiwalu odbyła się w sobotę 26 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Po 14:00 ulicami miasta przeszedł barwny i rozśpiewany korowód festiwalowy. Podobnie jak w ubiegłych latach, główną areną "Bukowińskich Spotkań" był dzierżoniowski Rynek. Zaprezentowały się tam zespoły folklorystyczne z całego kraju, a także goście z zagranicy: grupy z Rumunii, Ukrainy i Węgier.

W tym roku impreza odbywała się razem z Jarmarkiem Pszczelarskim "Miodobranie". Wspólnie z nami grało również Radio Eska ze swoim programem "Eska Summer City".

W niedzielę 27 sierpnia zespoły ponownie zaprezentowały się na Rynku w Dzierżoniowie, a o 16:00 przeniosły się do Centrum Kultury w Pieszycach. Festiwal zakończyliśmy na dożynkach sołeckich w Ostroszowicach.

Organizatorami imprezy były gmina Dzierżoniów, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów, miasto Dzierżoniów, powiat dzierżoniowski oraz Regionalne Centrum Kultury w Pile. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2017".

logo NCK