Gmina Dzierżoniów pozyskała środki na remont pomieszczeń pałacu w Piławie Dolnej

2017-07-31

Nasza gmina kilka lat temu przejęła od Agencji Nieruchomości Rolnych OT we Wrocławiu część obiektu (parter wraz z przynależną częścią piwnic) oraz zabytkowy park przy ulicy Błotnistej w Piławie Dolnej.

W pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze znajdowały się biura przedsiębiorstwa rolnego, które obecnie wymagają gruntowej przebudowy i modernizacji, w tym między innymi wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, a także prac tynkarskich i malarskich. Docelowo parter budynku stanie się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń i integracji społecznej mieszkańców Piławy Dolnej i gminy oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Wniosek o przyznanie środków, które umożliwią przyspieszenie prac, nasza gmina złożyła w ramach konkursu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi" w 2017 roku. Decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego gminie Dzierżoniów została udzielona pomoc finansowa w formie dotacji celowej w kwocie 30 tys. zł. Umowa na realizację zadania została podpisana w piątek 28 lipca w Przedborowej w obecności Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewy Mańkowskiej oraz Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD Pawła Czyszczonia.

Szeroki zakres prac, w tym rozbiórkowych, jest już wykonywany przy udziale społeczności lokalnej oraz osadzonych z pobliskiego aresztu.