AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2017-07-19

Energia "skradziona" słońcu

aktualności Gmina Dzierżoniów

Gmina Dzierżoniów podejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie poboru energii elektrycznej z sieci, aby maksymalnie ograniczyć emisję gazów i pyłów do powietrza. To między innymi dzięki pozyskanym funduszom wykorzystuje się energię z odnawialnych źródeł, tj. słońca i wiatru, przetwarzając ją na energię elektryczną.

W poprzednich latach umożliwiły to zadania pn.: "Budowa lamp solarnych (hybrydowych) na terenie gminy Dzierżoniów" i "Budowa mikroinstalacji prosumenckich na terenie gminy Dzierżoniów" realizowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. "Czysta energia elektryczna" wykorzystywana jest do oświetlenia miejsc publicznych (ulice, parki, place zabaw itp.), w gospodarstwach domowych i na obiektach użyteczności publicznej.

Gmina Dzierżoniów zrealizowała dwa duże projekty z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) poprzez budowę mikroinstalacjach prosumenckich oraz lamp solarno-wiatrowych. Realizację wspomnianego wcześniej projektu pn. "Budowa mikroinstalacji prosumenckich na terenie gminy Dzierżoniów" już zakończono. Obejmował on budowę 25 mikroinstalacji, w tym 20 szt. w gospodarstwach domowych (9 instalacji w Piławie Dolnej, 4 w Uciechowie, 2 w Mościsku, 2 w Jodłowniku, 2 we Włókach i 1 w Książnicy) i 5 szt. na obiektach użyteczności publicznej, tj.: Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku, oczyszczalni ścieków w Mościsku, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mościsku, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piławie Dolnej oraz zespole boisk sportowych ORLIK przy ZSP w Piławie Dolnej. Łączna moc wybudowanych mikroinstalacji to 118,6 kW, a od daty uruchomienia poszczególnych instalacji do końca czerwca 2017 roku zostało wyprodukowanych ponad 125 MWh.

Ponadto w latach 2013-2014 zamontowano 115 lamp solarno-wiatrowych, które zapewniają oświetlenie miejsc publicznych takich jak place zabaw, place rekreacyjne, ulice i drogi gminne, boiska sportowe itp. Dodatkowo na terenach rekreacyjnych objętych ochroną konserwatorską postawiono 6 lamp solarno-wiatrowych typu parkowego. Łączna moc paneli fotowoltaicznych dla 121 lamp to 42,72 kW. Dzięki oświetleniu z wykorzystaniem OZE ograniczono pobór energii sieciowej o około 54 MWh/rok.

Realizacja inwestycji umożliwiła również obniżenie zużycia "czarnej" (węglowej) energii. Ograniczono też emisję dwutlenku węgla (CO2) i zmniejszono koszty oświetlenia, co jest zgodne z założeniami Programu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Dzierżoniów.

Kolejnym projektem, do którego przystąpiła nasz gmina w zakresie wykorzystywania OZE, jest projekt partnerski pn. "Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej - mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska", w którym bierze udział 14 gmin z naszego województwa. Przedsięwzięcie zostało wybrane do dofinansowania w ramach Działania 3.1: Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

30 czerwca dzięki podpisanemu porozumieniu gmina Dzierżoniów stała się członkiem Dzierżoniowskiego Klastra Energii. Jego główne cele to między innymi optymalizacja wykorzystania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych (w tym odnawialnych źródeł energii), podejmowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju energetyki odnawialnej, a także wspieranie inicjatyw związanych z organizacją lokalnego wytwarzania i konsumowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czyli równoważenie popytu i podaży energii.

Energia skradziona słońcuEnergia skradziona słońcuEnergia skradziona słońcu
powrót do poprzedniej strony