2017-07-11

Nowe zasady wycinki drzew

17 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, a wraz z nią zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew.

Drzewa wciąż będzie można wycinać, ale osoby fizyczne będą musiały zgłosić zamiar wycinki drzew do Urzędu Gminy. Nowelizacja ustawy określiła, że obowiązek taki istnieje dla drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:

• 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
oraz krzewów o powierzchni powyżej 25 m2

Zgłoszenia zamiaru wycinki drzew z nieruchomości może dokonać właściciel nieruchomości.

Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa powinno zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości (formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Gminy).

Nowo wprowadzone zasady mówią, iż po złożeniu zgłoszenia przez właściciela terenu, pracownicy Gminy przeprowadzą oględziny w terminie 21 dni od daty otrzymania zgłoszenia, następnie w terminie 14 dni od daty oględzin Organ może wnieść sprzeciw w drodze decyzji administracyjnej. Brak sprzeciwu w wyznaczonym terminie oznacza zgodę na usunięcie drzewa.

Usunięcie drzewa musi nastąpić w terminie sześciu miesięcy od daty przeprowadzonych oględzin.

Uwaga: W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od dnia oględzin, usunięcie drzewa może nastąpić dopiero po dokonaniu ponownego zgłoszenia. Usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu, skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.

Uwaga: Jeżeli w ciągu 5 lat od dnia oględzin zostanie złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, która będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości obowiązek wniesienia opłaty za usunięcie drzewa.

Jeżeli więc usunięcie drzew może mieć związek z planowaną w niedalekiej przyszłości inwestycją budowlaną, na cele prowadzenia działalności gospodarczej należy wystąpić z wnioskiem (a nie zgłoszeniem) o wydanie zezwolenia, wskazując prowadzenie działalności gospodarczej jako jedną z okoliczności usuwania drzew. Ważne jest to w przypadkach, gdy drzewo kwalifikuje się do zwolnień z opłat wynikających z ustawy, np. obumarcie drzewa lub stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa osób lub mienia.

W myśl nowej ustawy, od obowiązku zgłoszenia zamiaru usunięcia/uzyskania zezwolenia na usunięcie zwolnione są:

• drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
    • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
  • krzewy rosnące w skupisku, o powierzchni do 25 m2,
  • krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni,
  • drzewa owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni,
  • drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
  • drzewa lub krzewy na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.( należy zgłosić do Starostwa Powiatowego).

W przypadku podmiotów gospodarczych, osób prawnych (w tym wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych) oraz osób fizycznych chcących usunąć drzewo na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa.

Dodatkowo zezwolenie trzeba uzyskać, jeżeli drzewo lub krzew:

• jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów:
    • o w takiej sytuacji należy uzyskać zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na działania dotyczące tych gatunków, np. na zniszczenie porostów chronionych, które rosną na drzewie, usuwanie gniazd czy płoszenie ptaków w miejscach ich rozrodu lub wychowu młodych w okresie lęgowym (przeważnie od 1 marca do 15 października).
  • jest pomnikiem przyrody lub rośnie na terenie obszarów chronionych - dotyczy to następujących obszarów chronionych:
    • parku narodowego,
    • o rezerwatu przyrody,
    • o obszaru Natura 2000 (jeżeli wycinka mogłaby znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000),
    • o stanowiska dokumentacyjnego,
    • o użytku ekologicznego,
    • o zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.
  • jest zlokalizowane na nieruchomości objętej ochroną konserwatora zabytków.