2017-05-23

Jak budować wspólnoty lokalne

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta znalazła się w gronie 55 placówek z całego kraju, które postanowiły włączyć się do Ogólnopolskiego Kongresu Obywatelskiego organizowanego między 15 a 21 maja 2017 r.

Na debatę o budowaniu wspólnot lokalnych 18 maja przybyło do czytelni w Mościsku ponad 20 osób z różnych środowisk. Reprezentanci samorządu, lokalnych instytucji, młodzież i mieszkańcy zastanawiali się, jak tworzyć i wspierać wspólnoty lokalne. Pod czujnym okiem moderatora spotkania Małgorzaty Malec, popołudniowy czas przeznaczony na rozmowy szybko się kurczył.

Debata była częścią projektu "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami i narzędziami rozwoju lokalnych społeczności. Lokalne wspólnoty stanowią bowiem od zawsze jedną z najbliższych człowiekowi przestrzeni społecznych, w których zachodzą procesy decydujące o jakości naszego życia.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

D.W.