2017-05-10

Promowali gminne wsie tematyczne

Ponad 200 liderów wiejskich z całej Polski przyjechało w dniach 6-7 maja do Maróza na II Kongres Wiosek Tematycznych. Nie zabrakło również delegacji z gminy Dzierżoniów, a wśród nich przedstawicieli wiosek tematycznych: Owiesna - Wsi Okrągłego Zamku, Mościska - Wioski Mostów, Włók - Tkackiej Wsi, Piławy Dolnej - Wioski Kamienia, Uciechowa - Wioski Dobrego Humoru, Ostroszowic - Wioski Artystycznych Tradycji i Dobrocina - Wioski Bajek i Legend.

Towarzyszyła nam również delegacja z gminy Lubawka - przedstawiciele najpiękniejszej wsi dolnośląskiej 2016 roku z Chełmska Śląskiego.

Pierwszego dnia kongresu można było dowiedzieć się o skutecznych metodach aktywizacji mieszkańców wsi, zasadach kreowania ofert turystycznych oraz skutecznym marketingu działań wiosek tematycznych.

Poznaliśmy również oferty turystyczne polskich i ukraińskich wsi. Ich podobieństwa, różnice oraz obszary wymiany doświadczeń i współpracy. Kolejnym przykładem były działania wiosek w Borach Tucholskich.

Drugiego dnia uczestnicy mogli zapoznać się z Garncarską Wioską w Kamionce oraz uczestniczyć w dyskusji na temat źródeł finansowania i perspektyw rozwoju wiosek tematycznych w Polsce. Bardzo ważnym elementem spotkania była możliwość zaprezentowania podczas jarmarku ofert turystycznych naszych gminnych wiosek tematycznych na przygotowanym przez nas stoisku.

Rozmowom, dyskusjom i wymianie doświadczeń nie było końca. Liczymy, że udział w kongresie będzie kolejnym doświadczeniem i inspiracją do wdrażania ofert w poszczególnych wsiach w naszej gminie.

Dziękujemy tegorocznym organizatorom - Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA za zorganizowanie II Ogólnopolskiego Kongresu Wiosek Tematycznych w ramach projektu "Wieś z pomysłem - pomysł na wieś".

Promowali gminne wsie tematycznePromowali gminne wsie tematycznePromowali gminne wsie tematycznePromowali gminne wsie tematyczne