AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2017-02-27

Dobrocin pobiegł "Wilczym tropem"

aktualności Gmina Dzierżoniów

108 biegaczy stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w niedzielę 26 lutego w Dobrocinie. W tym roku bieg zorganizowano w ponad 200 miastach w kraju i za granicą.

Historia biegu sięga 2011 roku. 1 marca został wtedy ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu członków Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.

W Dobrocinie, podobnie jak w innych miejscowościach, dystans biegu wyniósł 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek).

Na mecie na uczestników biegu czekały dodatkowe atrakcje: prezentacje 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, strzelnica ASG, paintball i wojskowa grochówka.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Wolność i Demokracja, Obywatelski Ruch Patriotyczny, Stowarzyszenie "Dobrocin - Wieś XXI w.", Ludowy Klub Sportowy Dobrocin oraz gmina Dzierżoniów.

Dobrocin pobiegł Wilczym tropemDobrocin pobiegł Wilczym tropemDobrocin pobiegł Wilczym tropemDobrocin pobiegł Wilczym tropemDobrocin pobiegł Wilczym tropemDobrocin pobiegł Wilczym tropemDobrocin pobiegł Wilczym tropem
powrót do poprzedniej strony