2016-12-19

Informacja dla hodowców drobiu

W związku z wystąpieniem w ostatnim czasie bardzo licznych ognisk wysoko zjadliwej grypy u ptaków dzikich i drobiu hodowlanego (w różnych krajach europejskich oraz w stadzie gęsi w miejscowości Deszczno w powiecie gorzowskim), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dzierżoniowie przypomina o konieczności przestrzegania rygorystycznych zasad bioasekruracji.

Podstawowe środki bioasekuracji to: zabezpieczenie pomieszczeń, w których utrzymywane są zwierzęta i pasze przed dostępem dzikich ptaków oraz niewypuszczanie i niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków.

Wszelkie przypadki wystąpienia u drobiu niepokojących objawów mogących sugerować pojawienie się w stadzie choroby zakaźnej oraz zwiększonej śmiertelności należy natychmiast zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy dla zwierząt.

W załączeniu ulotka informacyjna dla hodowców drobiu opracowana w Głównym Inspektoracie Weterynarii.