2016-11-30

Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?

W Bibliotece Publicznej w Ostroszowicach 22 listopada zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. W zajęciach uczestniczyło w sumie 27 uczniów ze Szkoły Podstawowej.

Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem - robotem przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło.

Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w grze pod nazwą Berek.

Kto pierwszy dotknął Fincha, wygrywał. Trudność polegała na umiejętnym sterowaniu robotem.
- To był najpiękniejszy dzień mojego życia - stwierdziła po zajęciach Wiktoria.
- Wszystko mi się podobało - dodała Kamila.
- Było wesoło i szczęśliwie - powiedziała Weronika.

Warsztaty prowadziła Aleksandra Dykta, specjalistka od tworzenia gier multimedialnych w języku angielskim.

Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać, a być może również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobyli więc kompetencje, które zaprocentują w przyszłości, a może także przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. Być może programowanie stanie się kiedyś ich pasją jak w przypadku Marka Zuckerberga i podobnie jak on trafią do Doliny Krzemowej? Albo tak jak Bill Gates założą firmę znaną na całym świecie?

Ta wspaniała przygoda z kodowaniem w Ostroszowicach jednak się nie kończy. Nasza Biblioteka planuje kontynuację zajęć w ramach Lokalnego Klubu Kodowania. Do udziału w nich zapraszamy dziewczynki i chłopców w wieku 10-15 lat, szczególnie tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z programowaniem i robotami, a chcieliby o nich dowiedzieć się więcej.

Nasze warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę", do którego Biblioteka Publiczna w Ostroszowicach zakwalifikowała się jako jedna ze stu instytucji w całej Polsce.

Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania.

Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został on objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Maria Kirkiewicz

Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?Z Ostroszowic do Doliny Krzemowej?