2016-11-04

Pierwsi odkrywcy w Owieśnie

Już wiosną turyści i goście odwiedzający Owiesno będą mogli poznać kompleksową ofertę turystyczną "Wsi Okrągłego Zamku" przygotowaną przez członków stowarzyszenia "Razem dla Wsi". Jako pierwsi średniowieczną historię miejscowości, wraz z mieszkańcami Owiesna, poznali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach.

Był to kolejny etap projektu dofinansowanego z krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016. Oferta wioski tematycznej pn. "Owiesno - Wieś Okrągłego Zamku" daje wyjątkową możliwość przeniesienia się w czasie i wspólnego poznania tajemnic, które skrywa miejscowość.

Pierwsi odwiedzający wzięli udział w grze terenowej polegającej na wspólnym poszukiwaniu skarbu (tzw. questingu) pn. "O zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym". Trasa wyprawy wiedzie śladami zabytków Owiesna, pełna jest też zagadek i ciekawostek na temat miejscowości.

Kolejnymi atrakcjami były warsztaty artystyczne: "Zamkowe swawole" (nauka tańca dawnego przy muzyce dworskiej) i "Mój herb rodowy", podczas których goście poznali podstawowe zasady heraldyki. Z dużym zainteresowaniem spotkała się nauka strzelania z łuku, a także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z wykorzystaniem monidła, dybów i gilotyny. Uczestnicy wycieczki przebrali się też w stroje z epoki i spróbowali magicznego średniowiecznego naparu oraz zamkowej strawy.

Wszystkich turystów, którzy chcieliby przeżyć wyjątkową przygodę i poznać tajemniczą historię miejscowości, zapraszamy do Owiesna w okresie wiosennym. Oferta przeznaczona jest dla grup zorganizowanych.

Zadanie "Idea, która łączy - wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej" realizowane jest ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016.