Wyjątkowe spotkanie z bukowińskim folklorem

2016-08-17

Wyjątkowe spotkanie z bukowińskim folklorem

Już po raz drugi gmina Dzierżoniów miała zaszczyt współorganizować jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. W ramach polskiej części XXVII "Bukowińskich Spotkań" w niedzielę 14 sierpnia na dzierżoniowskim Rynku swoją twórczość zaprezentowały zespoły folklorystyczne z Mołdawii, Rumunii, Ukrainy, Węgier i Polski.

"Bukowińskie Spotkania" to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim. W tegorocznej edycji festiwalu tradycyjnie uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. O 15:00 barwny rozśpiewany korowód składający się z uczestników i gości festiwalu przemaszerował ulicami Garncarską, Piłsudskiego i Wrocławską do Rynku - miejsca, które tego dnia zamieniło się w główną festiwalową arenę. Tam oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski oraz dyrektor festiwalu Zbigniew Kowalski.

Następnie centrum miasta wypełniły dźwięki radosnego bukowińskiego folkloru. Zespoły zaprezentowały oryginalny i ściśle lokalny repertuar taneczno-wokalny. Podzieliły się z publicznością swoją tradycją, dziedzictwem kulturowym i wielonarodowymi bukowińskimi wartościami.

W ramach dzierżoniowskiej części festiwalu wystąpili: Mała Pojana z Rumunii, Kwiaty Bukowiny i Karpacka Tajstra z Ukrainy, Magyar Dalkör z Węgier, Opincuţele i Răzeşii z Mołdawii, a także Dawidenka, Rosa, Dunawiec, Podgrodzianki, Echo Bukowiny, Jodełki i Jutrzenka z Polski. Gminę Dzierżoniów reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana". Radosna biesiada trwała do późnych godzin wieczornych.

Organizatorami imprezy były gmina Dzierżoniów, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów, miasto Dzierżoniów, powiat dzierżoniowski oraz Regionalne Centrum Kultury w Pile.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.