2016-07-29

Dobrocin z szansą na kolejny sukces

Mieszkańcy naszej gminy już po raz kolejny mają szansę zostać laureatami konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska". Tym razem o tytuł "Najlepszego przedsięwzięcia odnowy wsi" ubiegają się mieszkańcy Dobrocina z organizowanym przez siebie "Plenerem rzeźbiarskim".

Gmina Dzierżoniów w konkursie bierze udział od 2009 roku. Inicjatywa, której organizatorem jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, to jeden z elementów wsparcia sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Ma na celu wypromowanie najlepszych i najbardziej innowacyjnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.

W tym roku do konkursu zgłoszono ubiegłoroczną edycję przedsięwzięcia pn. "Plener rzeźbiarski - krok w kierunku wsi tematycznej" - organizowanego przez Stowarzyszenie "Dobrocin - Wieś XXI Wieku" i współfinansowanego przez gminę Dzierżoniów oraz powiat dzierżoniowski. Wydarzenie to jest kolejnym etapem pracy nad stworzeniem w Dobrocinie wsi tematycznej pn. "Dobrocin - wieś bajek i legend".

27 lipca komisja konkursowa przybyła do Dobrocina w celu oceny zgłoszonego przedsięwzięcia. W skład komisji weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Mieszkańcy Dobrocina zaprezentowali się z jak najlepszej strony i wykazali się jak zawsze wielką gościnnością. Opowiedzieli o historii, specyfice i wartości projektu, podzielili się również swoimi planami na rozwój miejscowości. Przygotowali także inscenizacje trzech dobrocińskich legend: "Opowieści o Zgubnej Górze koło Dobrocina", "Tajemniczej księgi z Dobrocina" i "Dobrocińskiej lipy".

Teraz z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

W poprzednich latach doceniono już inne inicjatywy mieszkańców gminy Dzierżoniów:

• Mościsko - Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2009 (I miejsce),
  • "Święto Niezapominajki" - Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi w 2009 r. (I miejsce),
  • "Placyk tanecznych uciech" w Uciechowie - Najlepszy start w odnowie wsi w 2010 r. (II miejsce),
  • "Klub Integracji Międzypokoleniowej" w Piławie Dolnej - Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi w 2012 r. (III miejsce),
  • Gospodarstwo agroturystyczne "Różane Wzgórze" - Najpiękniejsza zagroda w 2013 r. (III miejsce),
  • Gospodarstwo Agroturystyczne "Marianówek" Sylwii i Krzysztofa Ostrowskich - Najpiękniejsza zagroda w 2014 r. (I miejsce),
  • "Staw pod Złotą Rybką - Duma Mościska" - Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi w 2014 r. (III miejsce),
  • Gospodarstwo agroturystyczne "Wyspa Koni" w Ostroszowicach prowadzone przez Małgorzatę i Piotra Zabuskich - Najpiękniejsza zagroda w 2015 r. (II miejsce),
  • "Słoneczna Przystań w Jędrzejowicach" - "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" w 2015 r. (III miejsce).

Wierzymy, że i tym razem ciężka praca mieszkańców naszej gminy zostanie doceniona przez komisję konkursową. Trzymamy kciuki!

Dobrocin z szansą na kolejny sukcesDobrocin z szansą na kolejny sukcesDobrocin z szansą na kolejny sukcesDobrocin z szansą na kolejny sukcesDobrocin z szansą na kolejny sukces