Mieszkańcy gminy Dzierżoniów z wizytą w Miejscach z Duszą

2016-07-04

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów z wizytą w Miejscach z Duszą

Grupa mieszkańców gminy Dzierżoniów w dniach 27-29 czerwca wzięła udział w wizycie studyjnej do "Miejsc z Duszą" - miejscowości tematycznych Warmii i Mazur. Wycieczka była kolejnym etapem projektu, na który Stowarzyszenie "Razem dla wsi" z Owiesna pozyskało środki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wyjazd ten miał nie tylko pomóc uczestnikom w poszerzeniu wiedzy na temat prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego zakorzenionego w lokalnej społeczności, ale także zainspirować ich do podjęcia działań na rzecz stworzenia własnej oferty wsi tematycznej.

Pierwszym punktem wizyty był "Ziołowy Dzbanek" położony w wiosce tematycznej Sąpy "Babia Dolina" w gminie Młynary. Tam uczestnicy wycieczki wzięli udział w inspirujących warsztatach w Zagrodzie Edukacyjnej. Samodzielnie wykonywali intencyjne "Baby zielarki" oraz uczestniczyli w zajęciach gliniarskich.

Kolejnego dnia wybrali się do Łęcza - "Wioski Wiatru i Podcieni", gdzie mieli możliwość zapoznania się m.in. z procesem obróbki lnu i konopi oraz przędzenia wełny owczej. Uczestnicy podziwiali także architekturę Łęcza i poznawali staropruską historię tamtejszych terenów.

Jednym z najciekawszych punktów wizyty była wyprawa "Cesarską ścieżką przez Kadyny" oraz warsztaty "Na Kaflu Malowane". Zajęcia pomogły zagłębić się w historię i tajniki kadyńskich cegielni i wzorów używanych na początku XX w. do ozdoby wyrobów Cesarskiej Majoliki. Każdy z uczestników mógł własnoręcznie pomalować kafelek ceramiczny i zabrać go ze sobą na pamiątkę.

Ostatniego dnia mieszkańcy gminy Dzierżoniów odwiedzili "Garncarską Wioskę" - miejsce, które jest doskonałym przykładem funkcjonowania wioski tematycznej jako przedsiębiorstwa społecznego. Twórcom "Garncarskiej Wioski" - jednego z najciekawszych przedsięwzięć turystycznych w regionie - udało się osiągnąć najwyższy stopień rozwoju wsi tematycznych. W planie wycieczki było m.in. zwiedzanie garncarni, kuźni, stodoły z ekspozycją sprzętów tradycyjnego gospodarstwa mazurskiego, wystawy skał i minerałów oraz domu pracy twórczej.

Wizyta była niepowtarzalną okazją, aby przekonać się, jak wsie tematyczne funkcjonują w praktyce i jak w ciekawy sposób wykorzystać zasoby, historię i tradycje swoich miejscowości. Wierzymy, że wyjazd do tak prężnie funkcjonujących miejsc nie tylko poszerzy wiedzę naszych mieszkańców, ale także zainspiruje ich do podjęcia podobnych działań we własnych wioskach.

Zadanie "Idea, która łączy - wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej" realizowane jest ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016.