Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk

2016-06-10

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk

Samorządowcy i przedstawiciele instytucji z gmin wiejskich Ukrainy w środę 8 czerwca odwiedzili gminę Dzierżoniów, aby poznać nasze doświadczenia w prowadzeniu dialogu i konsultacji z mieszkańcami. W skład delegacji weszli m.in. pracownicy ukraińskich urzędów i placówek oświatowych, a także reprezentanci organizacji pozarządowych.

Wizytę rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Gminy Dzierżoniów, podczas którego Zastępca Wójta Jolanta Zarzeka przedstawiła naszym gościom podstawowe informacje na temat gminy. Opowiedziała też o zasadach i rodzajach wsparcia lokalnej społeczności - takich jak m.in. fundusz sołecki, odnowa wsi, inicjatywa lokalna czy dotacje dla NGO. W spotkaniu wzięli również udział: Przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorz Powązka, przedstawiciel sołectw - Sołtys Włók Marcin Pięt, a także pełnomocnik wójta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Monika Adamska-Tchoryk oraz pracownicy Urzędu Gminy Dzierżoniów zajmujący się obszarem odnowy wsi.

Następnie goście z Ukrainy udali się do Marianówka - wielokrotnie nagradzanego gospodarstwa agroturystycznego na terenie sołectwa Dobrocin. Tam właściciele zagrody państwo Sylwia i Krzysztof Ostrowscy opowiedzieli o różnych projektach zrealizowanych na terenie gospodarstwa z udziałem środków zewnętrznych.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z liderami lokalnej społeczności - sołtys Dobrocina Grażyną Ziernik i prezesem Stowarzyszenia "Dobrocin - Wieś XXI w." Marianem Kowalem. Na sali wiejskiej w Dobrocinie goście z Ukrainy obejrzeli prezentację dokumentującą przedsięwzięcia i projekty realizowane przez mieszkańców sołectwa.

Takie wizyty są doskonałą okazją do wymiany dobrych praktyk i ciekawych pomysłów. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się własnymi doświadczeniami, opowiedzieć o swoich osiągnięciach i dzięki temu być może zainspirować naszych gości do podjęcia podobnych aktywności we własnym kraju.