2016-05-24

Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" w piątek 20 maja w Książnicy już po raz dziewiąty odbyła się impreza profilaktyczno-sportowa pn. "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich". Wydarzeniu patronowali Przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorz Powązka oraz Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.

Jak co roku impreza odbywała się dwutorowo. Uczniowie gminnych szkół podstawowych oraz występująca gościnnie reprezentacja Szkoły Podstawowej z Grodziszcza na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy rywalizowali w V Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów. Gimnazjaliści zmierzyli się z kolei w IX Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów prowadzącym ścieżką edukacyjno-przyrodniczą po Wzgórzach Kiełczyńskich.

Uczestników rajdu powitał wójt Marek Chmielewski. Podczas wędrówki leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski opowiedział gimnazjalistom z Łagiewnik i Dzierżoniowa o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000. Natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przybliżył gimnazjalistom historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Po przejściu trasy uczestnicy wycieczki rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy przyrodniczo-ekologicznej.

Po zaciętej rywalizacji I miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów w V Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym Szkół Podstawowych zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie. II miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej, a IV ex aequo - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach oraz Szkoła Podstawowa w Grodziszczu.

IX Rajd Turystyczny o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów wygrała drużyna "Piastki" z Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach. Drużyna Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie uplasowała się na II miejscu.

Uroczystej dekoracji uczestników dokonali Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski.

Serdecznie dziękujemy księdzu Stanisławowi Olszowemu, leśniczemu Krzysztofowi Szydłowskiemu, sędziom zawodów, opiekunom drużyn oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy.