2016-05-15

70-lecie Szkoły Podstawowej w Tuszynie

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie ma 70 lat. Losy Szkoły są specyficzne, historia sprawiła, że łączy ona w sobie przeżycia nauczycieli i absolwentów szkół w Tuszynie, Włókach, Kiełczynie, Książnicy, a nawet w Uciechowie.

Obchody rozpoczęły się już 12 maja 2016 r., wtedy zorganizowano zawody, zabawy i inne atrakcje dla najmłodszych. Wszystko po to, aby w sposób radosny upamiętnić to ważne dla życia szkoły wydarzenie. Dzieci bawiły się wspaniale. Wszyscy mieli możliwość zjedzenia papieskiej kremówki, jednego z symboli naszej szkoły.

13 maja 2016 r. nauczyciele, uczniowie, absolwenci i znamienici goście uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Świdnickiej Adama Bałabucha. Piękna uroczystość, której oprawą muzyczną zajęła się schola prowadzona przez Państwa Krystynę i Roberta Wszołów, na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Po nabożeństwie wspólnie udano się do Szkoły, gdzie w uroczysty sposób oddano hołd Patronowi - św. Janowi Pawłowi II. Pod pamiątkową tablicą kwiaty złożyli dyrektor szkoły Elżbieta Kędzierska-Dydo, Ksiądz Biskup Adam Bałabuch, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Tokarska oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Kliś.

Udział w uroczystych obchodach wzięli również: przedstawiciel Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Wiesława Kiliana, przedstawiciele Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Michała Dworczyka, Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej i Tomasza Siemoniaka, przedstawicielka Kuratora Dolnośląskiego, Wizytator Anna Kwiatkowska, Ks. Damian Mroczkowski - Wizytator Wydziału Katechetycznego Diecezji Świdnickiej, Ks. Dziekan Zygmunt Kokoszka, Ks. Stanisław Kucharski - Proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, Ks. Stanisław Olszowy - Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełczynie, Jerzy Gierczak - Radny Województwa Dolnośląskiego, Krzysztof Twardak - Radny Powiatu Dzierżoniowskiego, Agnieszka Hul - Skarbnik Gminy Dzierżoniów, Grzegorz Powązka - Przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów, Radni Gminy Dzierżoniów: Anna Piekarska oraz Adam Jedynak, Sołtysi, Kierownicy Referatów Urzędu Gminy Dzierżoniów, Anna Szywała - Prezes Firmy Szkoleniowo-Doradczej, Katarzyna Kowalska - Prezes Fundacji "Pokolorujmy Szarość", Dyrektorzy Szkół wraz z pocztami sztandarowymi, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów, emeryci, przyjaciele oraz absolwenci szkoły.

Dyrektor Elżbieta Kędzierska-Dydo przedstawiła krótki rys historyczny placówki oraz opowiedziała o zawiłych losach wszystkich szkół z obecnego obwodu szkolnego. Emeryci, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na uroczystości otrzymali okolicznościowe podarunki. W części artystycznej znalazły się występy taneczne i wokalne uczniów.

Uczniowie zaprezentowali perfekcyjnie przygotowanego poloneza i zatańczyli taniec ludowy w pięknych strojach. Uczniowie nie zapomnieli również o Pani Dyrektor, która w tym roku obchodzi 25-lecie pracy w szkole w Tuszynie. Z tej okazji zaśpiewali piosenkę, która wywołała aplauz uczestników jubileuszu.

Prezentacja zdjęć dokumentujących życie szkoły w ciągu 70 lat, a także krótki film ze wspomnieniami absolwentów wzruszyły przybyłych gości do łez. Na koniec pracownicy i uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę, aby udowodnić, że "(...) pięknie żyć - znaczy kochać świat (...)" i życzyć wszystkim "(...) jak najdłuższych lat (...)".

Po zakończeniu uroczystej gali był czas na rozmowę przy kawie oraz wpisy do księgi pamiątkowej. Wszyscy goście obdarowani zostali specjalnie przygotowanymi prezentami.