2016-05-05

Dzień Flagi w Ostroszowicach

Wyposażeni we flagi, kwiaty, wianki, szaliki, kokardki, wstążki i kapelusze, w barwach narodowych, 2 maja o godzinie 12:00 spotkaliśmy się przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ostroszowicach, gdzie uroczyście rozpoczęliśmy obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszyscy zostali przywitani przez Sołtysa Ostroszowic Krzysztofa Krupiarza oraz Agnieszkę Gębską - przedstawicielkę Saloniku Kobiet Ambitnych. Wybrzmiał hymn, którym rozpoczęto obchody Dnia Flagi.

Sceneria nietypowa... poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostroszowicach i dziesiątki motocyklistów i motocyklistek z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Motocyklowego Struś Bikers z Wałbrzycha i Stowarzyszenia SGM Strzelin oraz motocykliści z okolicznych miejscowości.

Po przemówieniach Chór Ludowy MACIEJE z Ostroszowic pod przewodnictwem Wojciecha Klausa zaśpiewał utwory o tematyce patriotycznej. Na zakończenie części oficjalnej zaproszono uczestników do poloneza, którego brawurowo poprowadzili: Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski w towarzystwie Ireny Hanus z chóru Macieje, Sołtys Ostroszowic Krzysztof Krupiarz w towarzystwie Natalii Hiler z Saloniku oraz mieszkańcy Myśliszowa Agnieszka i Zbigniew Sługoccy. W polonezie nie zabrakło Zastępcy Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanty Zarzeki i Skarbnik Gminy Agnieszki Hul, które do tańca porwali motocykliści ze Stowarzyszenia Struś Bikers. Dostojny taniec zachwycił kunsztem i rozmachem.

Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy zostali zaproszeni na Narodowy Tort, który pięknie się prezentował i znakomicie smakował. Dziękujemy Państwu Bożenie i Arkadiuszowi Zając za wspaniały wygląd i niezapomniany smak biało-czerwonego tortu.

Dalszy ciąg obchodów Dnia Flagi to zmagania sportowe. Mecze w unihokeja zostały rozegrane między reprezentantami sołectwa i drużyny Sparta Ostroszowice a gośćmi ze Stowarzyszenia Struś Bikers

Tę niezwykłą w swoim kształcie integrację zdominowała dobra zabawa, życzliwe uśmiechy, zadyszka posportowa oraz wspaniała atmosfera, jak i odrobina ruchu na świeżym powietrzu.

Po rozegranych meczach i wręczeniu nagród oraz pucharu, jednośladowy korowód koni mechanicznych w eskorcie strażaków z OSP Ostroszowice i Zbigniewa Sługockiego, trąbiąc i zachęcając mieszkańców do wywieszenia flag na swoich domach, posesjach, blokach przejechał trasą: Ostroszowice, Józefówek, Jodłownik, Kietlice, Owiesno i Myśliszów. W trakcie przejazdu mieszkańcom wręczane były flagi narodowe.

Po uroczystej paradzie wszyscy spotkaliśmy się na pikniku na Wyspie Koni w klimacie KOCHAM CIĘ POLSKO. Tu zabawę uatrakcyjnił i poprowadził Rodzinny Zespół "Novaki" z Ostroszowic. Konkursom i zabawie nie było końca. Wieczorem zmęczeni, ale i zadowoleni goście z Wałbrzycha i Strzelina przy ognisku dzielili się wrażeniami i długo nie mogli zapomnieć o emocjach, jakie wzbudziły w nich obchody przygotowane przez lokalną społeczność.

W tym roku do udziału zaproszenie przyjęło Stowarzyszenie Motocyklowe Struś Bikers oraz Stowarzyszeniem SGM Strzelin. Wydarzenie nie miałoby takiego rozmachu, gdyby nie pomoc gminy Dzierżoniów, przedstawicieli Rady Sołeckiej z Ostroszowic, strażaków OSP Ostroszowice, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach, Biblioteki w Ostroszowicach, chóru ludowego MACIEJE, właścicieli Wyspy Koni Ostroszowice - Państwa Małgorzaty i Piotra Zabuskich, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich Ewy Żuchowskiej-Toboły, proboszcza parafii św. Jadwigi w Ostroszowicach ks. Michała Jaremko, sołtysów Myśliszowa, Owiesna i Jodłownika wraz z Radami Sołeckimi tych wsi i wielu, wielu sponsorów, którym BARDZO dziękujemy za wsparcie.

II Gminne obchody ogólnopolskiego Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą "W samo południe" mają na celu pobudzenie aktywności wśród mieszkańców społeczności lokalnej, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych oraz zachęcenie do uzewnętrzniania patriotycznych uczuć i zachowań. Ponadto to wspaniały sposób na pokazanie społeczności jak ważne jest podejmowanie wspólnych działań. To wspaniałe święto dało nam ogromną satysfakcję. Pokazało otwartość na uczestniczenie i celebrowanie świąt o charakterze narodowym.

Gminne obchody Dnia Flagi to piękna i wartościowa tradycja i myślimy, że spełniają oczekiwania coraz większej liczby mieszkańców.

Salonik Kobiet Ambitnych