2016-04-18

Czekolada to warzywo!

Jeżeli nasiona kakaowca to warzywa, a cukier uzyskujemy z buraków, które również są warzywami to dochodzimy do wniosku, że czekolada to WARZYWO. Tym optymistycznym i żartobliwym akcentem rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Czekolady w bibliotekach gminy Dzierżoniów.

12 kwietnia słodka woń otuliła biblioteczne regały, na których odszukaliśmy ciekawe książki. "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla oraz "Cecylka Knedelek i fabryka czekolady" Joanny Krzyżanek okazały się fascynującą lekturą, podczas której wszyscy wciąż przełykali ślinkę.

Podczas zajęć można się było dowiedzieć wielu ciekawostek na temat pochodzenia czekolady, sposobów jej produkcji i gatunków, których jest obecnie bez liku. Wiele radości sprawiły zabawy z odgadywaniem rodzajów próbowanych kostek. Karmienie drugiej osoby z zawiązanymi oczami w Uciechowie skończyło się nałożeniem na twarz czekoladowej maseczki. Podobną radość poczuły dzieci w Mościsku, które pomalowały swoje twarze.

Ciekawe okazało się także rysowanie i malowanie czekoladą, zarówno na kartkach, jak i na waflach. Te drugie prace można było z entuzjazmem schrupać, co chętnie uczyniono w Roztoczniku. Największa radość i salwy śmiechu były oczywiście podczas próbowania (do ostatniego okruszka) wszystkich dostępnych na spotkaniach w bibliotekach czekolad. W Ostroszowicach pojawiło się nawet fondue. Gorąca czekolada połączona z owocami, waflami, chrupkami i warzywami zdobyła uznanie wszystkich.

Postanowiono wyruszyć poza mury biblioteki. Czekoladowy happening wzbudził entuzjazm wśród mieszkańców Ostroszowic. Skandowanie haseł: "Czekolada marmolada, przy jedzeniu się nie gada" lub: "Zamiast wsuwać marmoladę, zjadaj gorzką czekoladę" przyjęto ze sporym aplauzem.

Popularne jest we Francji powiedzenie, że życie jest jak czekolada - dzięki goryczy doceniasz jego słodycz. Warto o tym pamiętać, gdy sięgając o 22:00 do szafki ze zgrozą uświadomimy sobie, że wczoraj zjedliśmy ostatnią kostkę.

D.W.

Czekolada to warzywo!Czekolada to warzywo!Czekolada to warzywo!Czekolada to warzywo!Czekolada to warzywo!