2016-04-15

"Mała Wielkanoc" w Piławie Dolnej

W niedzielne popołudnie 10 kwietnia 2016 r. w sali wiejskiej w Piławie Dolnej było gwarno, wesoło i kolorowo, a to za sprawą spotkania kulturalno-integracyjnego pn. "Mała Wielkanoc", którego gospodarzami byli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Pojany i Zespołu Górali Czadeckich "POJANA". Spotkanie zorganizowano w ramach zadania publicznego dotowanego ze środków gminy Dzierżoniów.

Na wzór staropolskiej tradycji, kiedy tydzień po Wielkanocy spotykali się sąsiedzi i znajomi, by wspólnie świętować, mieszkańcy wsi i przybyli goście mieli okazję przeżyć wspaniałe chwile w niezwykłej świątecznej atmosferze. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Wójt Gminy Marek Chmielewski z małżonką, sołtys Adam Bulek, Radni Piławy Dolnej oraz przedstawiciele mediów lokalnych: Tygodnika Dzierżoniowskiego i Radia Zet Gold.

W trakcie spotkania w pięknych programach artystycznych zaprezentowały się lokalne zespoły: Męski Zespół Śpiewaczy CORD, Chór Kameralny CON MOTO i Zespół Górali Czadeckich "POJANA", który przybliżył obecnym swoje bogate dziedzictwo kulturowe.

Przybliżono także tradycje karnawałowe, zakończone najstarszym utworem obrzędowym "Sioła Jelinia", wielkopostne: "Po Moju", "Sucha rybka" oraz bogate w różnorodność tradycje wielkanocne z suto zastawionym stołem z regionalnymi potrawami: m.in. "paskami", czyli babami drożdżowymi z rodzynkami, mazurkami, koszem ze święconką, jajami w sosie chrzanowym, swojskimi wyrobami: szynką, kiełbasą, pasztetami, i innymi pysznościami, którymi delektowali się wszyscy obecni. Nie mogło zabraknąć kolorowych pisanek zdobionych pszczelim woskiem, baranków z ciasta oraz pięknych palm wielkanocnych.

Ważnym punktem wielkanocnego świętowania była wystawa prac rękodzieła ludowego i artystycznego autorstwa Anny Kucharek, Antoniny Maciątek i Doroty Chmielewskiej. Można było nie tylko podziwiać przepiękne wyroby lokalnej twórczości, ale również zapoznać się z techniką ich powstawania.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty plastyczno-techniczne pod czujnym okiem Pani Edyty Kargul. Chętnie brały w nich udział dzieci, ale każdy mógł spróbować odkryć w sobie twórczy talent. Dzięki pracom prezentowanym na wystawie oraz wszystkim powstałym podczas trwania spotkania na sali było kolorowo, radośnie i wiosennie, a wykonane własnoręcznie przedmioty były jednocześnie pamiątką świątecznego spotkania.

Atmosfera była tak wspaniała i przyjazna, że szybko przeobraziła się we wspólną biesiadę, a co odważniejszych nakłoniła do solowych prezentacji wokalnych i recytatorskich. Czas w miłym towarzystwie szybko upłynął, podziękowaniom nie było końca i padły obietnice zorganizowania "Małej Wielkanocy" w następnych latach.

Dziękuję tym, którzy chętnie zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia, autorkom wystawy i warsztatów, członkom Stowarzyszenia Piława Dolna, a szczególnie wszystkim obecnym za skorzystanie z zaproszenia i tym samym okazanie, że wysiłek wielu osób nie poszedł na marne.

Liczę, iż na długo pozostanie w pamięci ten miło spędzony czas, a już dziś zapraszam mieszkańców Piławy Dolnej na spotkanie z okazji Święta Niepodległości połączone z 70. rocznicą osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, które realizowane będzie 11 listopada w sali wiejskiej, w ramach zadania publicznego pn. "Nie obcyś my na ziemi tej".

Bożena Żygadło - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pojany