2016-03-01

Park w Uciechowie coraz piękniejszy

Jesienią zakończył się kolejny etap modernizacji "Parku pod uciechowską lipą". Dużą część inwestycji udało się zrealizować dzięki wspólnej pracy mieszkańców Uciechowa i pracowników Urzędu Gminy Dzierżoniów.

Na terenie uciechowskiego parku przed laty znajdował się cmentarz ewangelicki. Teren był bardzo zaniedbany i zarośnięty, dlatego członkowie stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" wraz z mieszkańcami rozpoczęli jego modernizację od prac porządkowych.

Następnie dzięki współpracy stowarzyszenia z pracownikami naukowymi i studentami Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowana została koncepcja zagospodarowania terenu. Zakłada ona następujące elementy: system alejek z ławeczkami i miejscami odpoczynku, ogrodzenie obiektu żywopłotem, miejsce pamięci, które ma przypominać o pierwotnym przeznaczeniu terenu (cmentarz), rzeźba metalowa z oświetleniem ledowym, oświetlenie parku, pergola z oświetleniem ledowym, tablica informacyjna oraz nasadzenia roślin.

Dotychczas dzięki pozyskaniu środków z różnych źródeł udało się zrealizować niektóre elementy koncepcji. Zakres wykonanych już prac obejmuje:

• nasadzenie żywopłotu z krzewów ozdobnych (środki z Funduszu Sołeckiego),
  • "Miejsce pamięci" z marmurową tablicą z napisem "To miejsce było cmentarzem. Pamiętamy..." (dotacja pozyskana przez stowarzyszenie z budżetu powiatu dzierżoniowskiego w ramach otwartego konkursu ofert),
  • zakup części kostki granitowej do wykonania alei głównej (środki z Funduszu Sołeckiego, nagroda w konkursie "Kreatywne sołectwo", nagroda w konkursie "Zmagania sołectw"),
  • wykonanie alei głównej (dotacja z budżetu powiatu dzierżoniowskiego pozyskana przez stowarzyszenie w ramach otwartego konkursu ofert oraz środki z budżetu gminy Dzierżoniów),
  • oświetlenie parku (dotacja z budżetu województwa dolnośląskiego, którą gmina Dzierżoniów pozyskała w konkursie "Odnowa Dolnośląskiej Wsi"),
  • tablica informacyjna zawierająca informacje o walorach parku oraz regulamin (dotacja pozyskana przez stowarzyszenie z budżetu województwa dolnośląskiego w ramach konkursu "Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi").
Łączna wartość dotychczasowych prac to ok. 55 tys. zł.

Kontynuacja prac przewidziana jest już wiosną tego roku. Planowane działania to m.in. wykonanie kolejnej alejki, rzeźby świetlnej oraz pergoli.

Park w Uciechowie coraz piękniejszyPark w Uciechowie coraz piękniejszyPark w Uciechowie coraz piękniejszyPark w Uciechowie coraz piękniejszyPark w Uciechowie coraz piękniejszyWygląd pierwotny