XXI Dolnośląski Konkurs Recytatorski "Pegazik"

2016-02-19

XXI Dolnośląski Konkurs Recytatorski "Pegazik"

"Jest takie powiedzonko, że jak w poniedziałek, tak przez cały tydzień. A dzisiaj jest właśnie poniedziałek i zaczynają się dziać straszne rzeczy. Całe szczęście, że nie mamy psa, bo niechybnie by zwariował".

Na szczęście 16 lutego wypadł we wtorek i wszystkie straszne rzeczy zdążyły nas ominąć. Zostały te najprzyjemniejsze, czyli eliminacje gminne XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Zacytowany powyżej fragment pochodzi z książki Anny Onichimowskiej "Krzysztofa Pączka droga do sławy". To właśnie recytacja tekstu z tej książki w wykonaniu Aleksandry Prasał zyskała najwyższe uznanie jury w kategorii szkół podstawowych.

Różnorodny dobór repertuaru dostarczył słuchaczom i członkom komisji wielu niezapomnianych chwil. Obok wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej pojawili się również przedstawiciele najnowszych nurtów w literaturze. Emmanuel Schmitt, Maciej Orłoś i autorka cyklu o Harrym Potterze - J.K. Rowling. Swoje interpretacje wierszy i fragmentów prozy zaprezentowało szesnastu młodych reprezentantów gminnych szkół podstawowych oraz gimnazjum.

Jury w składzie: Jolanta Maniecka, Anna Rudnicka, Kamila Kossowska, po wysłuchaniu uczestników konkursu, przyznało następujące nagrody:

w kategorii "młodsi" - klasy IV-VI (szkoły podstawowe):

1. miejsce - Aleksandra Prasał,
  2. miejsce - Oliwia Wasilewska,
  3. miejsce - Kamil Kasztelan.

Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Ścisłowska i Kamila Taraszkiewicz.

W kategorii "starsi" - klasy I-III (gimnazjum)

1. miejsce - Marta Wszół,

wyróżnienie otrzymała Natalia Hajdamowicz.

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz goście udali się na poczęstunek. Mogli również oddać swój głos i przyznać Nagrodę Publiczności. W tym roku trafiła ona do rąk Kamila Kasztelana.

Nagrody książkowe oraz bony, dzięki którym najbliższa wizyta w księgarni będzie bardzo przyjemna, wręczyli członkowie jury oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justyna Kaczorowska.

Opiekunom artystycznym dziękujemy za trud włożony w przygotowanie podopiecznych. Wszystkie nagrodzone osoby będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Życzymy powodzenia i mooocno trzymamy za Was kciuki!

D.W.

Uczestnicy - XXI Dolnośląski Konkurs Recytatorski PegazikLaureaci - XXI Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik