2016-01-08

Bezpłatne porady prawne

W 2016 r. w powiecie dzierżoniowskim ruszyły cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Uprawnione osoby mogą skorzystać z informacji o stanie prawnym i sposobach rozwiązania problemu oraz pomocy w sporządzaniu pism.

Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Dwa z punktów działają w Dzierżoniowie, a po jednym - w Bielawie i w Pieszycach.

Z bezpłatnych porad prawnych mogą skorzystać osoby uprawnione:

• młodzież do 26 roku życia,
  • posiadacze Karty Dużej Rodziny,
  • seniorzy powyżej 65 roku życia,
  • osoby korzystające z pomocy społecznej,
  • weterani i kombatanci,
  • osoby dotknięte katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Punkty działają w następujących miejscach:

• Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Rynek 27, pok. 314: od poniedziałku do piątku w godz. 10.30 - 14.30, tel. 74 832 52 08,
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie, ul. Nowowiejska 73: od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 11.30,
  • Gimnazjum Ekologiczne nr 3 w Bielawie, ul. Lotnicza 5: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00, tel. 699 801 659,
  • Urząd Miejski w Pieszycach, ul. Kościuszki 2: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00, tel. 74 836 53 10.

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, od 1 stycznia 2016 r. system funkcjonuje na terenie całego kraju. Mieszkańcy mogą więc korzystać z pomocy nie tylko w powiecie dzierżoniowskim, ale także w dowolnym punkcie poza swoim miejscem zamieszkania.

Organizacją punktów, w których udzielane będą porady prawne, zajęło się Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.