Usunięto ok. 147 ton azbestu z 48 nieruchomości

2016-01-04

Usunięto ok. 147 ton azbestu z 48 nieruchomości

W 2015 r. Związek Gmin realizował program usuwania azbestu z terenu gmin członkowskich, w tym z gminy Dzierżoniów. W ramach zadania właściciele nieruchomości, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie do Związku Gmin, mogli uzyskać dotację w wysokości 100% kosztów demontażu i utylizacji azbestu.

W 2015 r. usunięto łącznie 237,86 ton wyrobów zawierających azbest, głównie płyt azbestowo-cementowych typu ETERNIT. Z terenu gminy Dzierżoniów usunięto wyroby azbestowe o wadze 146,97 ton z 48 nieruchomości.

Realizacja zadania była możliwa dzięki dotacji na usuwanie azbestu, którą Związek Gmin otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w wysokości 110 000,00 zł. Całkowity koszt realizacji zadania w 2015 r. wyniósł 130 053,00 zł. Prace polegające na demontażu i utylizacji azbestu wykonywała firma Eko-Mix z Wrocławia.

Przypominamy, że azbest to surowiec mineralny mający postać mikrowłókien, wykorzystywany w przeszłości na szeroką skalę do produkcji materiałów budowlanych (m.in.: płyt dachowych i rur azbestowo-cementowych, izolacji termicznych, uszczelnień). Azbest jest groźny dla zdrowia, gdy uwalnia się z uszkodzonych materiałów i istnieje ryzyko wdychania jego włókien. Dlatego też powinien być wykorzystywany, przemieszczany i sukcesywnie eliminowany przy zachowaniu szczególnego nadzoru oraz odpowiednich środków ostrożności. Prace polegające na demontażu lub zabezpieczaniu wyrobów zawierających azbest może wykonywać wyłącznie firma posiadająca specjalne uprawnienia i wyposażenie ochronne. Termin zakończenia usuwania azbestu na terytorium Polski określono na rok 2032.

Właścicieli nieruchomości zainteresowanych pokryciem kosztów usunięcia azbestu w 2016 r. prosimy o kontakt ze Związkiem Gmin, ul. Świdnicka 38, 58-200 Dzierżoniów, tel. 74 831 50 02, e-mail: biuro@zgpd7.pl. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2016r. Liczba środków jest ograniczona. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń.