Na rowerze przez gminę Dzierżoniów. Jak powstawała "Słoneczna Przystań" w Jędrzejowicach?

2015-11-25

"Słoneczna Przystań" w Jędrzejowicach ma już ponad rok. Początki tej wyjątkowej inicjatywy sięgają jednak dużo wcześniej. Budowa innowacyjnego skweru dla rowerzystów to wiele miesięcy ciężkiej pracy społeczności lokalnej oraz studentów z Klubu Innowatora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wszystko zaczęło się od podpisania w 2013 r. umowy przedwstępnej na sprzedaż działki. Następnie ruszyły pierwsze prace budowlane. Dzięki środkom z funduszu sołeckiego za kwotę 4800 zł wykonano modernizację wjazdu na działkę. Zakupiono również ławki - na ten cel mieszkańcy przeznaczyli 198,53 zł (również ze środków funduszu).

W 2014 r. podpisano akt notarialny, dokonano też wszelkich niezbędnych opłat notarialnych.

W tym samym roku mieszkańcy Jędrzejowic po raz kolejny skorzystali z funduszu sołeckiego. 1725,75 zł wydano na prace ziemne, a za kwotę 400 zł zakupiono krzewy ozdobne. Kolejne środki - 3237,25 zł, mieszkańcy przeznaczyli na zakup materiałów do wykonania wiaty drewnianej. Pozostałą część materiałów za kwotę 15 897,93 zł zakupiono z budżetu gminy Dzierżoniów.

Modernizację skwerku kontynuowano również w tym roku. Zakupiono kolejne materiały do wiaty, piach do tynkowania muru, donice, ziemię, kwiaty, kamień ozdobny oraz kosz na śmieci - łącznie w 2015 r. przeznaczono na to 3942,12 zł.

Przedsięwzięcie wsparł również dyrektor Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie mjr Ireneusz Placety oraz sponsorzy: Dorota i Adam Wojciechowscy, Stanisław Miazga i Mirosław Klepuszewski.

W 2015 r. "Słoneczna Przystań" została doceniona w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska". Inicjatywa mieszkańców Jędrzejowic zajęła III miejsce w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi".

Jeszcze raz dziękujemy mieszkańcom, studentom Uniwersytetu Przyrodniczego, pracownikom Urzędu Gminy Dzierżoniów i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w budowę tego pięknego miejsca.

Zapraszamy również wszystkich rowerzystów, miłośników podróży i odkrywców ciekawych miejsc do odwiedzania "Słonecznej Przystani". Liczymy, że stanie się ona ważnym miejscem na turystycznej mapie naszego regionu.

Modernizacja wjazdu na działkę - 2013 r.jpgPierwsze prace ziemne - 2014 r.Pierwsze prace ziemne - 2014 r.Prace ziemne - 2014 r.Budowa elementów nośnych wiaty - 2014 r.Zabetonowane słupy podtrzymujące wiatę - 2014 r.Materiały do wykonania elementów drewnianych - 2014 r.Warstwa odwadniająca podłoże - 2014 r.Pierwszy zarys konstrukcji - 2014 r.Stan surowy zamknięty - 2014 r.Wykonywanie obrzeży - 2014 r.Efekt prac wykonanych w 2014 r.Brama wjazdowa - 2014 r.Stragan z warzywami - 2014 r.Zagospodarowanie terenu wraz ze stojakiem na rowery - 2015 r.Przystań w kwiatach - 2015 r.Piękna roślinność zdobiąca teren Przystani - 2015 r.Efekt końcowy prac przy PrzystaniEfekt końcowy prac przy Przystani.Efekt końcowy prac przy Przystani - 2015 r.