Reymont patronem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów

2015-10-23

Reymont patronem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów ma od wczoraj swojego patrona. Został nim Władysław Reymont - polski pisarz, prozaik i nowelista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową powieść "Chłopi".

Uroczystość nadania bibliotece imienia tego wybitnego twórcy odbyła się w czwartek 22 października w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Mościsku. Swoją obecnością zaszczycili nas: Teresa Świło - Poseł na Sejm RP, Stanisław Jurcewicz - Senator RP, Tomasz Smolarz - Wojewoda Dolnośląski, Tadeusz Samborski - członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Więcławski - dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Tyws - dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Marek Piorun - Wicestarosta Dzierżoniowski, Andrzej Bolisęga - zastępca Burmistrza Dzierżoniowa, Marek Mitraszewski - Komendant Powiatowy Policji w Dzierżoniowie, Marek Hajduk - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie, a także radni, sołtysi, dyrektorzy i nauczyciele gminnych placówek oświatowych oraz dyrektorzy bibliotek z terenu powiatu dzierżoniowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się hymnem gminy Dzierżoniów wykonanym przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie. Wspólny występ przygotowały także gminne zespoły folklorystyczne. Goście obejrzeli również montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu aktorów Aurelii Sobczak i Stanisława Górki, obejmujący twórczość Władysława Reymonta i przybliżający powojenną historię Dolnego Śląska.

Akt nadania imienia - uchwałę Rady Gminy Dzierżoniów odczytał jej przewodniczący Grzegorz Powązka. W czasie uroczystości odsłonięto też tablicę upamiętniającą wydarzenie, a zaproszeni goście przekazali na ręce dyrektor biblioteki Justyny Kaczorowskiej pamiątkowe prezenty, życzenia i gratulacje.

Mamy nadzieję, że postać nowego patrona stanie się dla odwiedzających bibliotekę inspiracją i zachęci czytelników do częstszego sięgania po dzieła wybitnych polskich twórców.