Spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi w Gminie Cekcyn

2015-10-20

Spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi w Gminie Cekcyn

W dniach 14-15 października 2015r. odbyło się kolejne spotkanie plenarne członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW). Tym razem członkowie Sieci skorzystali z gościnności Wójta Cekcyna Jacka Brygmana.

W spotkaniu uczestniczyło 21 burmistrzów, wójtów i przedstawicieli samorządów z całej Polski należących do Sieci, a także przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecni byli także przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z Katowic.

Tematem przewodnim spotkania była "Turystyka szansą rozwoju gminy". W trakcie spotkania Wójt Jacek Brygman przedstawił działalność turystyczną gminy Cekcyn, która w 2012r. zdobyła tytuł "Przyjazna Wieś". Także doradca Wójta Cekcyna ds. turystyki i promocji Michał Bucholz wskazywał na znaczenie turystyki rozwijanej w oparciu o lokalne zasoby naturalne gminy.

Podczas spotkania w poczet członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, w skład której wchodzi już 45 gmin z całej Polski, przyjęta została gmina Niwiska, położona w województwie podkarpackim. Członkowie Sieci dyskutowali także nad projektem Statutu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Swoje propozycje współpracy z gminami PSORW przedstawiła Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które współpracują z samorządami w zakresie planowania przestrzennego wsi, kształtowania krajobrazu, rewitalizacji wsi oraz projektowania architektonicznego.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu orkiestry "Campanella", działającej przy Zespole Szkół w Cekcynie. Plenarne spotkanie było inspiracją do nowych projektów oraz pomysłów współpracy. Kolejne spotkanie wszystkich członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi zaplanowano na przełomie kwietnia-maja 2016r. w Międzylesiu. Tematem będzie "Wpływ współpracy transgranicznej na odnowę wsi".

W trakcie spotkania Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz Wójt Gminy Cekcyn Jacek Brygman rozpoczęli rozmowy na temat współpracy pomiędzy gminami. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostaną przygotowane i podpisane odpowiednie dokumenty, które szczegółowo określą wspólne działania i obszary współpracy gmin Cekcyn i Dzierżoniów.