2015-10-19

Nie pal śmieci !!!

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym powraca problem spalania odpadów w domowych piecach i kotłowniach. Wielu ludzi postrzega spalanie śmieci w domowych piecach za tanią, łatwo osiągalną i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów.

Niestety oszczędność jest jedynie pozorna, ponieważ w przyrodzie nic bez śladu nie znika. Może okazać się, że zaoszczędzone pieniądze ci sami ludzie przeznaczą wkrótce na kosztowne leczenie.

Spalanie śmieci w przydomowych paleniskach to jedna z głównych przyczyn sezonowego pogarszania się stanu powietrza. Proceder ten wywołuje również katastrofalne skutki dla naszego zdrowia - podczas spalania odpadów w niskich temperaturach (a takie panują w domowych piecach) powstają szkodliwe substancje chemiczne powodujące liczne choroby, zwłaszcza u dzieci. Atakowany jest m.in. układ oddechowy - pojawiają się kaszel i duszności, mogą też wystąpić reakcje alergiczne na skórze.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli. Podczas spalania powstają wtedy niebezpieczne związki zwane dioksynami i furanami. Toksyczne działanie dioksyn polega na powolnym, ale skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek, rdzenia kręgowego lub kory mózgowej, są odpowiedzialne za częste występowanie nowotworów.

Ponadto spalanie odpadów w piecach zwiększa ryzyko zapalenia się przewodów kominowych i może przyczynić się do pożaru domu. Zgodnie z przepisami za palenie odpadów w domowych piecach grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.

Pamiętajmy jednak, że przepisy prawne nie wystarczą, aby chronić nas przed konsekwencjami złych nawyków. W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nieprzystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów paląc śmieci w domowym piecu.