"Wyspa Koni" i Jędrzejowice laureatami w Konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska 2015"

2015-09-10

Już po raz siódmy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska". Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.

Konkurs, podobnie jak w latach poprzednich, dotyczył czterech kategorii:

• Najpiękniejsza Wieś
  • Najpiękniejsza Zagroda
  • Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi
  • Najlepszy start w odnowie wsi.

Do tegorocznej edycji konkursu, zgłoszono ogółem 31 wsi z 20 gmin. W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Jesteśmy dumni ponieważ w kategorii "Najpiękniejsza zagroda" II miejsce zajęło Gospodarstwo Agroturystyczne "Wyspa Koni", Małgorzaty i Piotra Zabuskich z Ostroszowic (w tej kategorii Komisja Konkursowa postanowiła nie przyznawać I miejsca). W uzasadnieniu jury podkreśliło, że nagrodzone w tej kategorii zagrody to przykłady na stworzenie miejsca niezwykłego zarówno dla gospodarzy, ale przede wszystkim dla przyjezdnych. Wszystkie zgłoszone w tym roku gospodarstwa to miejsca, które łączą osoby ich gospodarzy, ludzi, którzy obok pracy zarobkowej znajdują czas na działalność społeczną na rzecz swoich miejscowości. "Wyspa koni" to miejsce o niezwykłej atmosferze, do którego z chęcią się powraca.

Natomiast w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" III miejsce zdobyła "Słoneczna przystań Jędrzejowice" - zagospodarowany teren w centrum wsi, przez które przebiega min. międzynarodowa trasa rowerowa EUROVELO 9. Przy pomocy pracowników naukowych "Klubu Innowatora" przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracowano i wykonano nietuzinkową, wielofunkcyjną przestrzeń, która stała się nie tylko atrakcją dla turystów, ale także miejscem spotkań samych mieszkańców.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy mieszkańców pozostałych miejscowości naszej gminy do startu w kolejnej edycji Konkursu, który jest jednym z elementów wsparcia jaki Urząd Marszałkowski przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej.

Laureaci Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2015"