Ponad 800 tys. zł na budowę mikroinstalacji prosumenckich w gminie Dzierżoniów!

2015-08-03

Ponad 800 tys. zł na budowę mikroinstalacji prosumenckich w gminie Dzierżoniów!

Gmina Dzierżoniów uzyskała dofinansowanie na budowę mikroinstalacji prosumenckich. Projekt naszej gminy znalazł się wśród trzech przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Do 15 maja w Urzędzie Marszałkowskim można było składać wnioski w zakresie budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, w szczególności energii elektrycznej i cieplnej, np. ogniwa fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz układy mikrogeneracyjne, kotły na biomasę, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. O dofinansowanie mogły starać się gminy wiejskie, przy czym środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zgodnie z założeniami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przynajmniej w połowie miałyby być wykorzystane bezpośrednio przez mieszkańców dolnośląskich wsi. Gminy mogły otrzymać wsparcie w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych.

Złożono 22 wnioski, z których zakwalifikowanych zostało 19. Do współfinansowania na poziomie województwa przyjęte zostały trzy pierwsze projekty, w tym projekt naszej gminy.

31 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego wójt Marek Chmielewski podpisał umowę o przyznanie pomocy na dofinansowanie budowy mikroinstalacji na terenie gminy Dzierżoniów w kwocie 828 580 zł.

Zakres rzeczowy zadania obejmuje: 20 mikroinstalacji prosumenckich w gospodarstwach domowych (9 w Piławie Dolnej, 4 w Uciechowie, 2 w Mościsku, 2 w Jodłowniku, 2 we Włókach i 1 w Książnicy) oraz 5 mikroinstalacji prosumenckich w obiektach użyteczności publicznej:

• Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku,
  • oczyszczalni ścieków w Mościsku,
  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mościsku,
  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piławie Dolnej,
  • Zespole boisk sportowych ORLIK przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piławie Dolnej.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej".

Ponad 800 tys zł na budowę mikroinstalacji prosumenckich w gminie Dzierżoniów!