2007-12-20

Lekcja historyczno - archiwalna w Kamieńcu Ząbkowickim

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej skorzystali z zaproszenia Archiwum Państwowego we Wrocławiu i wzięli udział w lekcji historyczno - archiwalnej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Wystawa pod tytułem „Pogranicze polsko-czeskie w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu” w połączeniu z ciekawą prezentacją okazała się bardzo interesująca formą nauki. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostały oryginalne średniowieczne Pergaminy, dotyczące pogranicza polsko-czeskiego, jak i archiwalia, związane z najbliższą okolicą uczniów czyli Piławą Dolną i Górną. Zobaczyliśmy między innymi: akta Szkoły Ewangelickiej Piławy Środkowej z lat 1838-1875; akta dotyczące Zakładów Kamieniarskich z 1916; protokół przekazania gospodarstwa rolnego z 1949; wykaz nazw ulic, zakładów rzemieślniczych czy tymczasowe orzeczenie organizacyjne Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego w Piławie Górnej z 1950. Skorzystaliśmy również w tym dniu z okazji i w towarzystwie przewodnika pana Stefana Gnacego przeszliśmy fragment Szlaku Cysterskiego na Ziemi Ząbkowickiej, zobaczyliśmy klasztor z XVIII wieku, Kościół jak i zwiedziliśmy Izbę Pamiątek. Warto było. Wszystkich zachęcamy do obejrzenia tej ciekawej wystawy i okolicy.