Wizyty studyjne inspiracją dla lokalnych liderów

2015-06-30

Wizyty studyjne inspiracją dla lokalnych liderów

W ostatnich tygodniach aktywni mieszkańcy gminy Dzierżoniów uczestniczyli w kilku bardzo ciekawych wizytach studyjnych. Celem takich wizyt jest pokazanie dobrych praktyk, które mają inspirować do realizacji ważnych oddolnych inicjatyw. Niezwykle istotna jest także wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami tego typu wyjazdów.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował w dniach 18-19 czerwca interesującą konferencję na zamku w Kliczkowie, której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami w zakresie tworzenia i funkcjonowania wsi tematycznych na terenie Dolnego Śląska i Saksonii. Konferencja połączona była z wizytą w dwóch saksońskich wsiach tematycznych: Demitz-Thumitz - wsi granitowej oraz w Schwarzkollm w Krabatowym Młynie. Obie miejscowości swoją specyfikę zbudowały na własnych zasobach, tradycji czy elementach tożsamości. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą wsi, lokalnymi specjałami - tematycznie związanymi z miejscowościami oraz poznać przedstawicieli tych wsi.

Urząd Marszałkowski był także organizatorem wyjazdu w dniach 25-28 czerwca na teren województwa podlaskiego. Tu również można było zdobyć wiele nowych doświadczeń i poznać ludzi, którzy z pasją pracują na rzecz swoich społeczności lokalnych. Uczestnicy odwiedzili bardzo ciekawe miejsca, m.in.: "Ziołowy Zakątek" w Korycinach (gmina Grodzisk), gdzie obejrzeli pokaz mieszania ziół oraz mieli okazję do tworzenia własnych kompozycji zielarskich, a także XIX-wieczny skansen w miejscowości Sioło Buda koło Białowieży oraz Muzeum Ikon w Supraślu. Ważnym punktem programu była też wizyta w Spółdzielni Socjalnej "eSSkapada" w Osmoli, gdzie w trakcie spotkania z członkami spółdzielni uczestnicy zapoznali się z mechanizmem powstania oraz działalnością podmiotu.

Bardzo inspirującą wizytę zorganizowało stowarzyszenie "Ślężanie-Lokalna Grupa Działania". Wyjazd studyjny na teren LGD Partnerstwo Kaczawskie (woj. dolnośląskie) odbył się w dniach 12-14 czerwca.

Dziewięcioosobowa reprezentacja naszej gminy uczestniczyła w wielu atrakcjach terenu, m.in.:

• spacerze ścieżką kulturową po Ekomuzeum Rzemiosła, wizycie w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie oraz warsztatach ceramicznych w pracowni "Galeria pod Aniołem",
  • warsztatach pieczenia podpłomyków w Gospodarstwie Ekologicznym "Dom chleba" w Radzimowicach,
  • wizycie w agroturystycznym gospodarstwie winiarskim "WINNICA AGAT" w Sokołowcu,
  • warsztatach zielarsko-mydlarskich w Gospodarstwie Agroturystycznym "Wisienka" w Rzeszówku.

Mamy nadzieję, że udział w tych wizytach zaowocuje wieloma atrakcyjnymi pomysłami, które zostaną wdrożone na terenie gminy Dzierżoniów.