AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2015-06-23

XXVI Bukowińskie Spotkania

aktualności Gmina Dzierżoniów

Zespoły folklorystyczne z Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski zaprezentowały swoją twórczość w niedzielę 21 czerwca w ramach polskiej części XXVI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania". Organizatorami imprezy były gmina Dzierżoniów, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów oraz Regionalne Centrum Kultury w Pile.

"Bukowińskie Spotkania" to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

Wydarzenie rozpoczęła msza w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. O godz. 15:00 barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód przemaszerował ulicami Mickiewicza i Świdnicką do Rynku. Uroczysty pochód zakończył się w kinoteatrze "Zbyszek", gdzie oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Gerwazy Longher - Prezes Związku Polaków w Rumunii, Kazimierz Longher - wiceprezes Związku Polaków w Rumunii, Wiktoria Longher ze Związku Polaków w Rumunii, dr Radu Florian Bruja i dr Stefania Bruja z Uniwersytetu im. Stefana Wielkiego w Suczawie, dr hab. Eugeniusz Kłosek - kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Zbigniew Kowalski z Regionalnego Centrum Kultury w Pile, dr hab. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Krzysztof Nowak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. Stanisław Kucharek z parafii w Nowym Sołońcu w Rumunii.

W ramach dzierżoniowskiej części festiwalu wystąpili reprezentanci wszystkich bukowińskich nacji i wielu nurtów folkloru: Piatra Soimului, Mała Pojana i Plaiurile Pojorâtei z Rumunii, Mikulanka ze Słowacji, Tarancuta z Mołdawii, Székely Népdalkör z Węgier oraz Dawidenka, Dunawiec, Echo Bukowiny, Jutrzenka i Podgrodzianki z Polski. Gminę Dzierżoniów reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana".

Salę kinoteatru "Zbyszek" wypełniły dźwięki radosnego bukowińskiego folkloru. Zespoły zaprezentowały oryginalny i ściśle lokalny repertuar taneczno-wokalny. Podzieliły się z publicznością swoją barwną tradycją, dziedzictwem kulturowym i ponadnarodowościowymi bukowińskimi wartościami.

Celem wydarzenia było ukazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz pokazanie, jak ważne miejsce w procesie porozumienia i przełamywania stereotypów narodowościowych i regionalnych zajmuje kultura. Jest to szczególnie ważne na Dolnym Śląsku - miejscu, gdzie przeplatają się ze sobą różnorodne kultury, narodowości, tradycje i zwyczaje.

Partnerami imprezy były miasto Dzierżoniów i Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

XXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie SpotkaniaXXVI Bukowińskie Spotkania
powrót do poprzedniej strony