2007-12-17

Jarmark Bożonarodzeniowy

Zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia, okresu w którym w każdym polskim domu wraca się do korzeni przodków i tradycji kultywowanych przez lata. Tradycji, z których radość i energię czerpiemy wszyscy. W tej świątecznej atmosferze Stowarzyszenie "ŚLĘŻANIE - Lokalna Grupa Działania" zorganizowała w dniach 15 i 16 grudnia 2007 r. Ślężański Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego. Częścią tej imprezy był także: Festiwal Stołów Wigilijnych i Jarmark Bożonarodzeniowy. Festiwal odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej Gimnazjum Gminnego w Sobótce, a udział w niej był bezpłatny. Impreza realizowana była w ramach programu LEADER+

Do udziału w całej imprezie bądź jej części zaproszono rzemieślników, artystów, rękodzielników, wytwórców produktu lokalnego, kół gospodyń wiejskich, szkoły gastronomiczne i hotelarskie, restauracje i zespoły folklorystyczne z naszego regionu. Z gminy Dzierżoniów swoje prace wystawili Tadeusz Kościelny, Antonina Maciątek, Dorota Chmielewska, Grzegorz Domagała, Łucja Brodziak, Ryszard Wojnarski, Jan Wasylik i Tomasz Bohdanowicz. Stoły wigilijne przygotowali mieszkańcy Owiesna ( Koło Gospodyń Wiejskich), Dobrocina i Mościska oraz Zespół Szkół nr 2 z Dzierżoniowa. Przed publicznością zgromadzona w Sobótce wystąpiły nasze zespoły- Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Poiana", Męski Zespół Śpiewaczy "Cord", Chór Ludowy "Macieje" i Zespół Kameralny "Can Mato" z Piławy Dolnej. Ambicją naszą jest aby Festiwal ten stał się forum do zaprezentowania lokalnego dorobku i pokazał naturalne piękno Naszej twórczości, niepowtarzalny charakterystyczny klimat dla miejsc, w których tworzą nasi artyści. Chcieliśmy z Państwa udziałem przeciwstawić się tandecie i zacieraniu naszych indywidualnych zwyczajów przejawiających się pięknem przedmiotów, którymi się otaczamy i dekorujemy nasze domy, bogactwem i różnorodnością zwyczajów i tradycji kulinarnych, nastrojem kolęd które śpiewamy przy wigilijnym stole.