Międzynarodowe zespoły folklorystyczne odwiedzą gminę Dzierżoniów

2015-06-10

Międzynarodowe zespoły folklorystyczne odwiedzą gminę Dzierżoniów

Serdecznie zapraszamy na XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie spotkania". To wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

W festiwalu będą uczestniczyli reprezentanci wszystkich bukowińskich nacji, a także wszystkich nurtów folkloru. Odwiedzą nas zespoły z Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski.

Głównym celem wydarzenia jest prezentacja bogatego folkloru wielonarodowościowego regionu, jakim do dziś pozostaje Bukowina, a także jej fenomenu społecznego i kulturowego opartego na tolerancji i dobrosąsiedztwie, który zjednał jej przydomek "Małej Europy", czy "Szwajcarii Wschodu". Na terenie naszej gminy tradycję bukowińskiego folkloru od wielu lat podtrzymuje Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich Pojana.

Festiwal rozpocznie się w piątek 19 czerwca 2015 r. otwarciem wystawy festiwalowej w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. Z kolei w sobotę 20 czerwca zespoły folklorystyczne z Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski wystąpią na cyklicznej imprezie gminnej "Spotkania z kulturą i historią na zamku w Owieśnie".

W niedzielę 21 czerwca odbędzie się główna część festiwalu - ulicami Mickiewicza i Świdnicką w Dzierżoniowie przejdzie korowód festiwalowy, a o 15:30 na dzierżoniowskim Rynku zaprezentują się wszystkie zespoły folklorystyczne.

Uroczystości zakończą się w poniedziałek 21 czerwca warsztatami z udziałem zespołów zagranicznych w gminnych placówkach oświatowych oraz spotkaniem wszystkich uczestników festiwalu w Mościsku.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Więcej informacji na temat festiwalu na załączonym plakacie i programie prezentacji.