Odnawialne źródła energii wokół nas

2015-06-02

Odnawialne źródła energii wokół nas

Uczniowie Gimnazjum Gminnego, pod kierunkiem Darii Urzędowskiej, uczestniczyli w konkursie "Odnawialne źródła energii wokół nas" organizowanym w ramach kampanii Słoneczne Dni przez Dolnośląski Klaster Energii Odnawialnej, gminę miejską Dzierżoniów, gminę Dzierżoniów oraz Starostwo Powiatowe.

Konkurs miał na celu promowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii dla ochrony środowiska, klimatu i odpowiedzialności za stan środowiska, a także rozwijanie zainteresowań, kreatywności, aktywności oraz propagowanie proekologicznych postaw wśród młodzieży gimnazjalnej.

Uczestnicy konkursu mieli wykonać dokumentację fotograficzną przedstawiającą zamontowaną i działającą instalację lub system wyposażony w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródło energii (np. wykorzystujące energię słońca, wiatru, wody, biomasy, biogazu lub źródeł geotermalnych) zlokalizowanych na terenie powiatu dzierżoniowskiego. W ramach opracowania należało również opisać instalację pod kątem kosztów inwestycyjnych, kosztów utrzymania, uzyskanych oszczędności inwestycyjnych i obliczyć czas zwrotu poniesionych nakładów.

Uczniami Gimnazjum Gminnego, którzy wzięli udział w konkursie byli: Kamila Chlipała z klasy Ib, Karolina Dąbrowska z klasy IIIa, Eliza Horodyska z klasy Ib, Wojciech Orpel z klasy Ib i Marta Wszół z klasy IIa.

Wszyscy uczniowie gimnazjum będący uczestnikami konkursu otrzymali cenne nagrody, które wręczali przedstawiciele firm i instytucji sponsorujących przedsięwzięcie i zrzeszonych w Dolnośląskim Klastrze Energii Odnawialnej:

• Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski,
  • Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski,
  • sekretarz Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska Ryszard Chruścicki,
  • dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego Ireneusz Rutowicz,
  • przedstawiciel firmy Energia Słoneczna Krzysztof Kopryna,
  • przedstawiciel firmy TERMAFLEKS Barbara Wojtas,
  • przedstawiciel firmy GEDEON Mirosław Socha.

Po wręczeniu nagród można było obejrzeć wyścigi zdalnie sterowanych modeli, posłuchać muzyki w wykonaniu dzierżoniowskiej orkiestry oraz wziąć udział w programie przewidzianym w ramach 38 Dni Dzierżoniowa.

opr. Daria Urzędowska