Absolutorium dla Wójta Gminy Dzierżoniów

2015-05-28

Absolutorium dla Wójta Gminy Dzierżoniów

W czwartek 28 maja w Sali Narad Urzędu Gminy odbyła się IX sesja Rady Gminy Dzierżoniów. Głównym punktem obrad była ocena realizacji budżetu gminy za rok 2014.

Po rozpoczęciu obrad i przyjęciu porządku posiedzenia głos zabrała Wanda Ostrowska, była zastępczyni burmistrza Dzierżoniowa. Przybliżyła zebranym założenia Strategii Rozwoju Ziemi Dzierżoniowskiej oraz programów sektorowych na lata 2014-2020.

Następnie Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski przedstawił Radzie sprawozdanie z realizacji budżetu gminy w roku 2014.

W dalszej części obrad radni wysłuchali:

• opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Zespołu w Wałbrzychu z dnia 8 kwietnia 2015 r. w sprawie opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Dzierżoniów sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu Gminy Dzierżoniów za 2014 rok,
  • opinii Komisji Rewizyjnej, Uchwała nr I/2015 z dnia 8 maja 2015 r. o wniosku o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Dzierżoniów za rok 2014,
  • opinii Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Zespołu w Wałbrzychu do wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dzierżoniów o wniosku o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Dzierżoniów za rok 2014.

Następnie radni przystąpili do głosowania, w którym jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawach zatwierdzenia sprawozdania finansowego z wykonania budżetu gminy Dzierżoniów za rok 2014 oraz udzielenia Wójtowi Gminy Dzierżoniów Markowi Chmielewskiemu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2014.

W dalszej części obrad radni przyjęli uchwały w sprawach:

• uchwalenia Strategii Rozwoju Ziemi Dzierżoniowskiej na lata 2014-2020,
  • uchwalenia Programu Rozwoju Transportu Ziemi Dzierżoniowskiej na lata 2014-2020,
  • uchwalenia Programu Zwiększenia Retencyjności Ziemi Dzierżoniowskiej na lata 2014-2020,
  • uchwalenia Programu aktywności społeczno-zawodowej na rzecz kształtowania świadomości innowacyjnej i przedsiębiorczej mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej na lata 2014-2020,
  • wyrażenia zgody na utworzenie stowarzyszenia pod nazwą "Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska",
  • upoważnienia Wójta Gminy Dzierżoniów do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego i podpisania weksla zabezpieczającego umowę o dofinansowanie projektu wraz z deklaracją wekslową tytułem zabezpieczenia zapłat,
  • nieodpłatnego przejęcia od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy we Wrocławiu na własność gminy Dzierżoniów nieruchomości położonej w Roztoczniku,
  • zmian w budżecie gminy Dzierżoniów na rok 2015,
  • ustalenia wysokości diet dla radnych gminy Dzierżoniów oraz zasad ich wypłacania.

Radni przyjęli również stanowisko w sprawie upamiętnienia 25-lecia pierwszych wyborów samorządowych w Polsce oraz pogratulowali sołtys Mościska Danucie Martowłos zdobycia tytułu "Sołtysa Roku" w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez "Gazetę Sołecką" i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Ponadto biorący udział w sesji Rady Gminy przedstawiciele organizacji pozarządowych złożyli na ręce wójta Marka Chmielewskiego wniosek o powołanie Rady Działalności Pożytku Publicznego Gminy Dzierżoniów.

Obrady tradycyjnie zakończyły informacje wójta o realizacji uchwał i wydanych zarządzeniach oraz interpelacje i zapytania radnych.