AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2015-05-05

Żywa lekcja edukacji obywatelskiej

aktualności Gmina Dzierżoniów

W dniach 17 i 18 kwietnia 2015 roku czterdziestoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie (klasy II-VI) uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.

Atrakcją pierwszego dnia było zwiedzanie Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Po obu salach oprowadził uczniów i był ich przewodnikiem senator Stanisław Jurcewicz. Po prawdziwej lekcji historii zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na tle wystawy o Janie Pawle II, która właśnie prezentowana była w kuluarach Sejmu. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane przez senatora płytami CD zawierającymi informacje o Senacie.

Kolejnym ważnym i interesującym celem tego dnia była wizyta w Centrum Nauki "Kopernik". Na pobyt tam przeznaczyliśmy 3 godziny i nie był to nudny czas. Uczniowie mogli tam między innymi sprawdzić odczuwalność przez człowieka trzęsienia ziemi czy zobaczyć efekty działania elektryczności - stawanie włosów na głowie. Bardzo ciekawa była obserwacja iskry w czasie próby podawania sobie rąk, obserwacja tworzenia się trąby powietrznej i wybuchu wulkanu. Mogliśmy poznać zasady działania wielu mechanizmów wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym.

W tym dniu sprawdziliśmy też na własnej skórze, jak jeździ jedyne w Polsce warszawskie metro, robiąc sobie przejażdżkę po kilku stacjach. Nic dziwnego, że po tych wrażeniach próby zaśnięcia w Schronisku Młodzieżowym, gdzie zamówione były noclegi, nie były do końca skuteczne. Wspaniale za to spisali się uczestnicy wycieczki, samodzielnie przygotowując śniadanie w dniu następnym - organizacja pracy, estetyczne podanie i czynności porządkowe po jego konsumpcji zasługiwały na medal.

Kolejny dzień - 18 kwietnia - to głównie zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta. Wspaniały przewodnik w interesujący sposób pomógł wycieczkowiczom zapamiętać kilka istotnych faktów i dat związanych z ww. obiektem. Poznaliśmy architekturę i wystrój komnat za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz ważne fakty historyczne związane z dążeniem do niepodległości państwa polskiego. Zwiedziliśmy również katedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie odbywały się koronacje królów Polski.

Potem podjechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, a tam czekał nas wjazd na trzydzieste piętro i podziwianie stolicy prawie z lotu ptaka. Możemy się pochwalić, że byliśmy na najwyższym obiekcie Polski.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i pozwoliła na poznanie się w innych niż szkolne okolicznościach.

Dziećmi opiekowały się nauczycielki Elżbieta Tokarska, Elżbieta Szczepańska i Elżbieta Sakowicz, a organizatorem wycieczki było Stowarzyszenie "WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE", które dostało dofinansowanie z gminy Dzierżoniów. Wejście do Centrum Nauki "Kopernik" ufundował senator Stanisław Jurcewicz.

Żywa lekcja edukacji obywatelskiejŻywa lekcja edukacji obywatelskiejŻywa lekcja edukacji obywatelskiejŻywa lekcja edukacji obywatelskiejŻywa lekcja edukacji obywatelskiejŻywa lekcja edukacji obywatelskiej
powrót do poprzedniej strony