2015-04-17

Wybory do Izb Rolniczych

Informujemy, że zgodnie z uchwałą 9/2014 Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 25 listopada 2014r. w sprawie zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych, wybory do izb rolniczych V kadencji odbędą się 31 maja 2015r.

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w wyborach do izb rolniczych są członkowie samorządu rolniczego, którymi są: płatnicy podatku rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, podatnicy podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.

W wyborach do samorządu rolniczego okręgiem wyborczym jest gmina. Za pośrednictwem izby rolniczej, wybrani delegaci mają wpływ, m. in. na:

• rozwiązywać nie zgłaszanych przez rolników problemów,
  • projekty aktów prawnych z zakresu produkcji rolniczej i rynku rolnego, poprzez ich opiniowanie,
  • poprawę sytuacji ekonomicznej w rolnictwie i warunków życia na wsi,
  • kształt edukacji i doradztwa rolniczego oraz podnoszenie kwalifikacji osób pracujących w rolnictwie,
  • współpracę z polskimi i zagranicznymi organizacjami producentów rolnych,
  • poprawę stanu środowiska przyrodniczego i zdrowia mieszkańców wsi,
  • ochronę dziedzictwa kulturowego w regionie.

Ważne daty:

• do dnia 11 maja 2015 r. zgłaszanie kandydatów do Rad Powiatowych
  • do dnia 17 maja 2015 r. wyłożenie w Urzędach Gmin spisu Członków Izby Rolniczej uprawnionych do głosowania w wyborach.

Informacje dotyczące wyborów do Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej można uzyskać w Biurze Terenowym DIR w Ząbkowicach Śl. - ul. 1 Maja 15 tel. 748100752 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00 lub pod nr kom. 508087731.

Wzory dokumentów jakie musi złożyć kandydat na członka Rady Powiatowej DIR, można uzyskać: