2015-04-16

VI Gminne Święto Odnowy Wsi za nami

We wtorek 14 kwietnia sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Dzierżoniów spotkali się w Ostroszowicach, aby podsumować kolejny rok działalności.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Paweł Czyszczoń - Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Janusz Guzdek - Starosta Dzierżoniowski, Grzegorz Kosowski - Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza, Janusz Szpot - Wójt Gminy Łagiewniki, Krzysztof Galiak - Zastępca Burmistrza Pieszyc, Grażyna Wójcik - Kierownik Biura Spraw Obywatelskich, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, liderzy odnowy wsi z gmin Niemcza i Pieszyce, a także gospodarze naszej gminy: Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, jego zastępca Jolanta Zarzeka oraz Skarbnik Gminy Dzierżoniów Agnieszka Hul.

Na początku spotkania wójt Marek Chmielewski wręczył członkom nowych Rad Sołeckich zaświadczenia o wyborze oraz życzył im wiele wytrwałości w pracy na rzecz swoich miejscowości.

Następnie zastępca wójta Jolanta Zarzeka podsumowała działalność sołectw z terenu gminy Dzierżoniów z zakresu odnowy wsi. W swojej prezentacji pokazała, jak lokalne stowarzyszenia i organizacje pozyskują znaczące środki finansowe, które pomagają im inwestować w rozwój miejscowości. Opowiedziała także o ich osiągnięciach, sukcesach i planach na przyszłość. Szczególną uwagę zwróciła na wciąż rozwijającą się aktywność mieszkańców gminy w wielu dziedzinach życia społecznego.

Jednym z ważniejszych punktów Święta Odnowy Wsi było rozstrzygnięcie konkursu "Kreatywne Sołectwo 2014". Komisja konkursowa oceniała w nim m.in. zaangażowanie i aktywność sołectw w obszarze odnowy wsi, a także estetykę poszczególnych miejscowości. Laureaci otrzymali nagrody finansowe ze środków budżetu gminy Dzierżoniów. Przeznaczą je na cele publiczne.

• I miejsce - sołectwo Mościsko; nagroda w wysokości 10000 zł
  • II miejsce - sołectwo Owiesno; nagroda w wysokości 5000 zł oraz ex aequo sołectwo Uciechów - nagroda w wys. 5000 zł

Ponadto komisja postanowiła przyznać trzy wyróżnienia dla:
  • sołectwa Dobrocin za zajęcie IV miejsca - nagroda w wysokości 2500 zł
  • sołectwa Piława Dolna za zajęcie V miejsca - nagroda w wysokości 1000 zł
  • sołectwa Roztocznik za zajęcie VI miejsca - nagroda w wysokości 1000 zł

Wyróżnienie przyznano również przysiółkowi Kietlice (sołectwo Owiesno) za estetykę tej miejscowości oraz pięknie utrzymane zarówno posesje prywatne, jak i miejsca publiczne.

W czasie spotkania swoją prezentację przedstawił też starosta Janusz Guzdek - opisał działania powiatu dzierżoniowskiego w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także pochwalił stowarzyszenia z terenu naszej gminy za ich zaangażowanie i aktywność. Z kolei wójt Marek Chmielewski przybliżył zebranym założenia inicjatywy lokalnej oraz przykłady zrealizowanych w tym obszarze działań. Edyta Mulka-Gonera ze Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" opowiedziała zaś o projekcie "Kolorowy świat świadomego seniora" zrealizowanym w ramach Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych.

Spotkanie urozmaiciły występy najmłodszych utalentowanych mieszkańców naszej gminy: Oliwii Wasilewskiej, Olafa Jędrzejewskiego, Oliwii Fedko oraz uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach. Swoją aranżację znanych pieśni ludowych zaprezentowali z kolei członkowie chóru z Roztocznika. Wyjątkowym skeczem rozbawiła wszystkich naczelna gminna czarownica Lukrecja - w jej rolę wcieliła się Bożena Nowak. Wielki aplauz zebranych wzbudziły też występy taneczne lokalnych liderek.

Święto Odnowy Wsi było również okazją do złożenia gratulacji sołtys Mościska Danucie Martowłos za zdobycie tytułu "Sołtysa Roku 2014" w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez "Gazetę Sołecką" i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkania serdecznie dziękujemy.