2015-04-09

Dofinansowanie do budowy mikroinstalacji prosumenckich

Urząd Gminy Dzierżoniów informuje o możliwości uzyskania dofinansowania do budowy mikroinstalacji prosumenckich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Działanie 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" w zakresie budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących lokalne, odnawialne źródła energii, w szczególności energii elektrycznej.

Program nie przewiduje odsprzedaży wytworzonej przez Prosumenta energii elektrycznej przez okres trwałości projektu tj. 5 lat od daty przyznania pomocy.

Beneficjentem działania jest Gmina Dzierżoniów

Definicja mikroinstalacji prosumenckiej

Mikroinstalacja wg Prawa energetycznego jest to odnawialne źródło energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW;

Prosument (producent + konsument) jest to wytwórca energii elektrycznej w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.

Szczegółowe zasady przyznawania dotacji na dofinansowanie mikroinstalacji prosumenckich zostały określone w Zasadach i trybie realizacji "Programu budowy mikroinstalacji prosumenckich". Wnioski o dofinansowanie budowy mikroinstalacji prosumenckich można składać w terminie do dnia 21.04.2015r. do godz. 16:00.

Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie kompletnego wniosku wraz z Załącznikami nr 1 i 2 o dofinansowanie przedsięwzięcia, wniesienie wkładu własnego w wysokości 5 000 zł na wskazane konto. Dofinansowanie przyznawane będzie wg kolejności składania wniosków do czasu wyczerpana limitu środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pod warunkiem posiadania możliwości technicznych do montażu mikroinstalacji na wskazanym obiekcie.

Wysokość dofinansowania wynosi do 90% kosztów kwalifikowalnych (bez podatku VAT) na budowę mikroinstalacji.

Szacunkowy koszt mikroinstalacji dla domu jednorodzinnego wynosi około 28 000 zł. brutto. Ostateczny koszt wykonania mikroinstalacji zostanie rozliczony indywidualnie po jej wykonaniu. Na koszty realizacji Projektu składają się następujące pozycje:

1. Koszt sporządzenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego na potrzeby złożenia Wniosku o dofinansowanie i wyłonienie Wykonawcy w drodze postępowania przetargowego.
  2. Koszty zakupu urządzeń, w tym paneli fotowoltaicznych (indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego).
  3. Koszt montażu zakupionych urządzeń (indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego).

Wnioski o dofinansowanie należy składać w Biurze Obsługi Klienta (pok. 122) Urzędu Gminy w Dzierżoniowie przy ul. Piastowskiej 1 w godzinach pracy tut. Urzędu.

Druk wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia wraz z Załącznikami nr 1 i 2 można pobrać poniżej lub w Biurze Obsługi Klienta (pok. 122).

Dokumenty do pobrania:
  1. Zasady i tryb realizacji "Programu budowy mikroinstalacji prosumenckich na terenie Gminy Dzierżoniów".
  2. Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia.
  3. Załącznik nr 1 - Kwestionariusz zgłoszeniowy.
  4. Załącznik nr 2 - Oświadczenie dot. prawa do nieruchomości.